GÜNCEL
ARAMA MOTORU

Web'de Ara Site içinde Ara
 
Forum sözleşmesi


E-posta: Şifre: Şifre Hatırlat | Üye Ol

KONUYU AÇAN: metin 88.235.167.***
26.07.2009 17:45:20
Konu: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
BERİVAN SİSER -ANFÖzel / 09:10 / 26 Temmuz 2009 İSTANBUL - Kimlikte din hanesi bölümünde İslam yerine Ezidi yazılması için Nüfus Müdürlüklerine başvuran Ezidi Kürtlerin talebi geri çevrildi. Başvuruları reddedilen 2 kişi, bu sefer Zerdüşt olması için başvuruda bulununca Nüfus Müdürlüğü nce talepleri kabul edilerek kimliklerinin din hanesine Zerdüşt yazıldı

Mezopotamya topraklarında kimlik, dil ve dini inançlarıyla yaşayan eski bir halk olan Ezidi Kürtlerin çoğu, kendi topraklarında kabul görülmedikleri için sürgün yaşamış yada öldürülmüş. Mezopotamya topraklarından sürgün edilen Ezidiler, Türkiye devleti tarafından Arap, Kürt ve Asur kökenli halklarının bir parçası oldukları iddiasıyla tanıtılır. Ateşe tapmaları nedeniyle Şeytan a taptıklarına inanılarak, tarihten bu güne kadar reddedilir. Müslüman ülkelerinin inançları gereği Ateş ve Şeytan benzer bir ikilem olarak görülür ve böylesi bir bakış açısı nedeniyle Ezidiler tepkiye maruz kalır. Bu yersiz inançtan kaynaklı sürgün, ölüm ve öldürmeye maruz kalan Ezidiler için ateş dinsel olarak önemli bir yerdedir.

1980 li yıllara kadar kendi topraklarında acı, katliam, zulüm ve aşağılanmalara rağmen yaşam mücadelesi veren Ezidiler, Türkiye de Kürt sorununun çözümsüzlüğü nedeniyle meydana gelen çatışmalı ortamın gelişmesiyle beraber, kendi ülkelerini dini inançlarına rağmen terketmezken, siyasi görüş ve tutumlar nedeniyle yaşadıkları acılardan sonra topraklarından ayrılmak zorunda kaldı.

Nüfus Müdürlüğü: Ezidilik bir din değildir

Dil ve kimliklerinin yanısıra Ezidi Kürtlerin dini inançları da kabul görülmemektedir. Baskılar nedeniyle Ezidilerin büyük kısmı Avrupa’ya göç ederken, Türkiye’de kalanlar ise baskılar nedeniyle dini inançlarını gizlemek zorunda kaldılar. Son yıllarda Ezidi Kürtleri ibadet ve inanç özgürlüğü için baskılara karşı örgütlenme çabalarını da yoğunlaştırdılar. Bunun sonucu olarak nüfus müdürlüklerine başvurarak kimliklerindeki din ibaresine Ezidi yazmak isteyenlerin sayısı artıyor.

İşte bunlardan biri de K.M.. Kimliğindeki İslam ibaresi yerine Ezidi yazılması için 24 Nisan 2009 tarihinde İstanbul Nüfus Müdürlüğü ne başvuruda bulunan K.M isimli kişinin talebi Nüfus müdürlüğünce reddedildi. Ezidilik bir din değildir şeklinde yanıt alan K.M nin yazılı başvurusuna rağmen din hanesi bölümüne Ezidilik yazılmadı.

Bunun üzerine K.M kimliğinin din hanesi bölümüne Zerdüşt ibaresi yazılmasını istedi. Bu talebi kabul eden Nüfus Müdürü yetkilileri resmi yazışmalardan sonra talebi kabul ederek, din hanesi bölümü seçenekleri arasına Zerdüşt ibaresini ekledi. Yetkililer tarafından daha sonra K.M nin kimliğindeki din hanesi bölümündeki İslam ibaresi kaldırılarak Zerdüşt yazıldı.

K.M nin başvurusunun ardından yeni doğan S.A isimli küçük bir kız çocuğunun da kimliğinin din hanesi bölümüne Ezidi yazılmayınca İslam yerine ailesi tarafından seçenekler arasında olduğu için Zerdüşt ibaresi yazılması için başvuruda bulunuldu. 27 Mart tarihinde başvuruda bulunan aile K.M nin başvurusuyla beraber seçenekler arasında bulunan Zerdüşt ibaresini çocuklarının kimliğine yazdırdı.

Kürtlerin Ezidilik ve Müslümanlık tan önce ilk dinleri olarak kabul edilen Zerdüştlük, şu ana kadar Türkiye de resmi olarak iki kişinin kimliklerinde yer alıyor.

EZİDİLİK VE ALEVİLİĞE SİYASİ BAKIŞ

Türkiye de Yahudilik, Hıristiyanlık gibi din seçenekleri kabul edilirken, bu ülkenin mihenk taşı olan Ezidi Kürtlerin ve Alevilerin kimliklerindeki din hanesi bölümüne inançları yazılmayarak Şeytan a tapılan bir din olduğu iddiasıyla reddediliyor. Mezopotamya da kirli sistem ve korucuların şimdilerde yağmaladığı ve sefasını sürdüğü toprakların sahipleri olan Ezidiler ise, zulüm, acı, ölüm ve gözyaşlarının ardından ülkelerini terketmek zorunda kalmanın yanında dini inanç ve kimliklerinin kabul görülmemesini yine bir başka acı ile izliyor. Türkiye de milyonların dini inancı olan Ezidilik ve Alevilik inançlarının aslında dini inançtan çok bu ülkede verdikleri mücadele ve konumları itibariyle bir politik bir nedenden dolayı kabul görülmediklerini, sözde demokratik politika yürüten zihniyetin kabul etmesi gerekmektedir.

Almanya, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Belçika ve Hollanda gibi birçok ülkede Ezidilik bir din olarak kabul ediliyor.

KAYNAK GÖSTERİLSE DAHİ HABERİN TAMAMI İZİN ALINMADAN KULLANILAMAZ

ANF NEWS AGENCY


 
Kimden: baterisst  78.182.85.2***
27.07.2009 09:43:24
Cevap: DİKKAT ŞÖVEN BİLGİ
DİKKAT ŞÖVEN BİLGİ
"Mezopotamya topraklarında kimlik, dil ve dini inançlarıyla yaşayan eski bir halk olan Ezidi Kürtlerin çoğu, kendi topraklarında kabul görülmedikleri için sürgün yaşamış yada öldürülmüş. Mezopotamya topraklarından sürgün edilen Ezidiler, Türkiye devleti tarafından Arap, Kürt ve Asur kökenli halklarının bir parçası oldukları iddiasıyla tanıtılır."

Sayın metin kopyaladıklarınız kürt şöven siyasetinin bir ürünü olan "kürtleştirme" çabalarının bir eseridir.Ezidi kürt diğe adlandırmanıza bile bir anlam veremiyorum.
Ezidilik kürtlüğe has bir din değildir.Ezidilik bugün bile kürtlüğü kabul etmiyor.Bunu biraz araştırarak görebilirsiniz.Lakin ezidiler bugün bile Asur takvimini kullanırlar.Ve mezopotamyanın pers işgaliyle beraber ezidiliğe geçen ve fars dilinin öndili olarak kullanılan avesta dili kullanmış asurlular olarak tanınırlar.Bunun bilimsel dayanağı asur geleneklerini, kürtlerin aksine bölgede ezidilerin hala sürdürmesidir.Ve ezidi temsilcileri ezidilerin kürtleştirilmesine karşıdır.Ve bunuun karşısında Asuryaniz mi benimserler.Konuştukları dilin farsi bir dil olmasından dolayı kürtçe sanılarak veya öyle lanse edilmesine yani kürt şövenizmine karşı savaşırlar.PKK yla bir çok silahlı çatışmalara girmişlerdir.Ve Türkiye ,Asur diğe bir etnik grubu tanımadığı için ezidilerinde asur halkı olduğunu söylemeleri imkansızdır.Bu kadim halkı bölgede bitiren yine Kürt ve Türk Faşizmidir.Bu gün yok denecek kadar azlardır türkiyede.Ve ırakta Asurilerle beraber faşist terörizme ve işgale karşı varolma mücadelesi vermektedirler...
 
Kimden: metin  212.156.219***
28.07.2009 01:38:25
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
baterisst bey; sunduğunuz bilgiler hepsi!! altını çizerek söylüyorum hepsi yanlışş...tam aksine bu gün yezidiler kürt mücadelesinde yer almaktadadır, bunu bilmemeni normal karşılıyorum.
bu gün almanyada, ermenistanda,batmanda, kuzey ırakta bulunan yezidiler kürt olduklarını sonuna kadar savunmakta ana dilleri kürtçenin kırmançi lehçesini kullanmaktadadırlar.yezidilerin kürtlükle bir alakası olmadığını söylemektesin, sorarım sana? neden kürt bayraklarınında güneş simgesi bulunmkata? neden gayrimüslüm kadınları siyah giyinirkende, yezidi kadınları sarı, kırmzı, yeşil elbiseler giymekte? senin dedğin gibi kürtlerle alakası olmasaydı yezidilerin bu dediklerini teyit ederdim..
bildiğin gibi avesta kürtçe yazılmıştır, bildiğin gibi kürtçe isimleri yüzde yüzü zerdüştlüğün etkisinde kalarak roni, ronahi gibi(v.s) isimler güneşi simgeler, bildiğin gibi beyoğlunda mkm ye girdiğinde güneş figürünü dikkatini çekmiştir,bildiğin kürt çuçuklarına güneşin çoçukları söylenmekte,bildiğin gibi kürtlerin ilk milli dini zerdüştlüktr. peki!! bunlar hepsi tesadüf olabilirmi arkadaşım? hiç sannetmiyorum arkadaşım.
senden ricam bizlere olan kindarlığını sona erdirmeni istiyorum.. tabikide bizleri eleştirebilirsin buna saygı duyarız ama lütfen burda karalama politikası yapma..
saygılar
 
Kimden: baterisst  78.182.85.2***
28.07.2009 10:25:19
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
metin bey;
Bu bilgilerimi kindarlığa yorabilen bir anlayış zaten kindardır.Benim için önemli değil ama.Yezidiler kürt demek yanlıştır.Bilindiği üzere zerdüştlük irani bir dindir.Yezidilik ise daha mezopotamyalaştırılmışıdır zerdüştlüğün.Kürtlerle alakası olmayan halklar bile bu dini bir dönem benimsemişlerdir.Dolayısı ile şu ırkdır budur demek yanlış olur.Bu noktada bu dinin rahipleri yetkilileri vardır.Ve asırlardan beri süre gelen mezopotamyada bir gelenekleri vardır.Ben bu kadim tarihin
takipçileri ve mirasçıları olan dünyada yezidilerin tek merkezi olan laliş manastırının yetkililerinin dediklerini açıklıyorum,aktarıyorum buyrun;

Alıntı:Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisi ISSN: 1303-5134

Anadolu da Yezidi inancına bağlı olan "Kurmançlar"da görülmektedir. Ancak
günümüzdeki Yezidilerin dini lideri Muaviye bin İsmail el Yezidi (Prens Anvar Muaviye
İsmail) Kasım 1990 ve Ağustos 1992 yılında yazdığı iki yazıda "Kürtler"le bir ilgilerinin
olmadığını ifade ederek kendilerini şöyle tanıtır: "Türkiye deki halkımız Doğu Anadolu:
Diyarbakır, Siirt, Mardin, Şanlıurfa gibi kentlerde ve bu kentlerin çevre köylerinde
yaşıyor... Irak taki Şeyhan, Dohuk, Musul, Alkaş, Zaho ve çevreleridir... Biz hepimiz
Azda, Yazdan, İzed veya Ahura Mazdâ nın halkıyız... Asuri ve Yezidiler büyük Asur
imparatorluğunun gerçek soylarıdır... Bu duyuru ile, istisnasız tüm Kürt partilerini,
özellikle Mesut Barzani ve Celal Talabani yi tüm uluslararası düzeylerde Yezidiler i
temsil etmelerini.... durmalarını, Yezidiler in bir Kürt milliyetine ait olduğuna dair asılsız
yalanların durdurmalarını ve kendi idari bölgelerine bağli Sincar ve Şekbari daki
taleplerine son vermeleri için ikaz ederiz... Kuzey Irak taki Kürt Parlamentosu açığa
vurmaktadır ki, Yezidiler le Kürtler in herhangi bir dostluğu olmadığı gerçeği vardır"
(78). Yukarıda alıntığı yaptığımız makaleyi kitabında ek olarak yayırılayan Sever’de,
Yezidiler hakkındaki görüşünü de şöyle ifade eder: "Bu halkın dili Kürtçe dir;inançlarında Asur inançları hakimdir... Yezidileri etnik haritanın neresine
yerleştirebiliriz? Arap, Kürt veya Asurlar mıdır? Bu sorunun yanıtını ancak Yezidiler
verebilir" (79). Yezidiler in cevabı ise, yukarıda en yetkili kişi tarafından ifade edilmiştir."""

Bu birincisi.Dilin kürtçe olmasına gelince bakın yezidi kardeşlerimiz nediyorlar kürt dilinden kürtleştirme çabalarına.

HABERDEN ALINTI
"Irak ta yaşayan Yezidiler, dini ve kültürel faaliyetlerinin, Kürt siyasi partileri tarafından baskı altında tutulduğunu belirtiyor. Kürtlerden ve Araplardan farklı dini inanışlara sahip olduklarını ifade eden Yezidiler, Kürt siyasi partilerinin, milli, dini ve siyasi faaliyetlerine engel olmaya ve Yezidileri Kürtleştirmeye devam etmeleri durumunda buna bir cevap vereceklerini vurguluyor. Kürtlerle işbirliği yapan bazı Yezidileri kendilerinden kabul etmediklerini beyan eden Yezidi liderler, söz konusu şahısların maddi çıkarlar ve kişisel menfaatler nedeniyle Kürtlerle birlikte olduklarını belirtiyor. Diğer Müslüman topluluklarla hiçbir sorunlarının bulunmadığını söyleyen Yezidiler, geçmişte yaşanan ufak tefek anlaşmazlıkların, Kürtlerin tahriki sonucu meydana geldiğini vurguluyor.

Irak/Erbil de yayınlanan 19 Mart 2007 tarihli Cemawer Gazetesi ne bir açıklama yapan Yezidi İlerici Reform Hareketi Siyasi Büro Sorumlusu Cemil Cerdo Kasım, #8220;Irak ın parçalanmasına karşı olduklarını her fırsatta dile getirdiklerini, Kürdistan Bölge Yönetimi ile hiçbir ilişkilerinin bulunmadığını ve böyle bir yönetimde de yer almayacaklarını ” belirtti. Yezidilerin ibadetlerinde ve dini törenlerinde Kürtçe dilini kullanmasının, onların Kürt kökenli olduğu anlamına gelmeyeceğine değinen Kasım, Kürtlerin de ibadetlerinde Arapçayı kullandıklarına, bu durumun onları Arap kökenli göstermek için bir kanıt olamayacağına dikkat çekti. Irak ta yüzyıllardır tüm etnik gruplarla iç içe ve barış halinde yaşamaya özen gösterdiklerini söyleyen Cerdo Kasım, Kürtlerin bu ortamı bozararak, Yezidileri kendi emellerine alet etmeye çalıştıklarını bildirdi.

Yukarıda belirtilen benzer sorunların Asuriler arasında da yaşandığı belirtiliyor. 19 Mart 2007 tarihli Cemawer Gazetesi ne bir açıklama yapan Irak Komunist Partisi ve Asuri Demokratik Hareketi, #8220;Musul ovasında yer alan tarihi eserlerine Kürtler tarafından el konulduğunu, Kürtlerin Musul u, Kürdistan a bağlama çabalarına asla izin vermeyeceklerini, Kürtlerle aralarının soğuduğunu ve Irak ın bütünlüğünden yana olduklarını ” belirtti."""
---HABER SONU---


Evet sevgili metin durum bundan ibaret.Yetkililer kürtçe konuştukları için kürt olduklarını vurgulayanlara en güzel cevabı veriyor.Ve biz arapçada konuşuyoruz diyor hem tapınmada hem yaşamda yani arapmı olduk diyor.Biz ASUR uz diyorlar.Üstat erol sever inde ima ettiği gibi bu halk kendi kaderini bin yıllardan bu yan süre gelen Asur halkının evlatları olduklarını kabul etmektedirler.

Bir iki tespitte bir asuri olarak ben yapmak istiyorum.
Asurluların tanrı kabartmalarına ve yezidilerin tanrı kabartmalarına bir bakın lütfen.Aşağıya link lerini yapıştırıyorum.Buyrun;

Tanrı Asur:
http://img181.imageshack.us/i/ashhurkp6.png/

http://www.instonebrewer.com/bpg2009/samples/la/world/worship/pagan/p_gods/Assyrian 20god 20Asshur.gif

http://www.bible-history.com/sketches/ancient/assyrian-symbol-asshur.jpg

Bunlarda Asurlu Zerdüşt-Yezidi kardeşlerimizin tanrı simgeleri.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Farvahar001.JPG

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/80/Faravahar.png

............................

Simgelerdende anlaşılacağı gibi bu halk zaten Asur medeniyetinin evlatları.Irakta hala yezidiler kürtlerin bulunduğu bölgelerde edğil Asur köylerinin yanlarında kardeşçe sömürüye asimilasyona direnç gösteriyor.Binyıllar önce uluslaşmış bir medeniyetin takipçileri olarak uzanan ,işbiklikçi,faşist,şövenist,asimilasyoncu elleri kırıyorlar.Ve dünyanın her yerinde emperyalistlere ve işbirlikçilerine ağızlarının paylarını veriyorlar.Sonuna kadar beraberiz.YEZİDİLER ASUR ULUSUNUN EVLATLARIDIR....

SAYGILAR.

 
Kimden: baterisst  78.182.85.2***
28.07.2009 10:55:54
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı

PARDON ŞU SATIRLARINIZA CEVAP VERMEYİ UNUTMUŞUM.

"Neden kürt bayraklarınında güneş simgesi bulunmkata? neden gayrimüslüm kadınları siyah giyinirkende, yezidi kadınları sarı, kırmzı, yeşil elbiseler giymekte? senin dedğin gibi kürtlerle alakası olmasaydı yezidilerin bu dediklerini teyit ederdim..
bildiğin gibi avesta kürtçe yazılmıştır, bildiğin gibi kürtçe isimleri yüzde yüzü zerdüştlüğün etkisinde kalarak roni, ronahi gibi(v.s) isimler güneşi simgeler, bildiğin gibi beyoğlunda mkm ye girdiğinde güneş figürünü dikkatini çekmiştir,bildiğin kürt çuçuklarına güneşin çoçukları söylenmekte,bildiğin gibi kürtlerin ilk milli dini zerdüştlüktr. peki!! bunlar hepsi tesadüf olabilirmi arkadaşım?"

1)AVESTA DİLİ KÜRTÇE DEĞİLDİR.DAHA KÜRT DİĞE BİR ŞEY YOKKEN AVESTA DİLİ VARDI.OSMANLI VE KOLCUSU KÜRTLER YOKKEN AVESTA DİLİNİN SONRASI OLAN FARSÇA YİNE VARDI.VE ARAMİCE GİBİ KADİM VE İLAHİ BİR DİLDİR.

2) RENK OLAYINA GELİNCE BU KÜRTLERİN SALÇA OLMASINDAN BAŞKABİRŞEY DEĞİLDİR.BAYRAĞIDA SİZE AMERİKANIN UYDURDUĞUNU EKLEMEK İSTİYORUM.LORD CRZON BİR DE ALFABE VECEKTİ SİZE...

3)GÜNEŞİN ÇOCUKLARI.... BUNUN GİBİ TABİRLER BİR BAKIN LÜTFEN KAÇ SENELİKTİR.

 
Kimden: baterisst  78.182.85.2***
28.07.2009 11:25:13
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
4)Zerdüştlük bir dindir.Çinde bile müritleri vardır.Peki çinliler kalkıp zerdüştler ve yezidiler çinlidirmi diyorlar,aynı şey hindistan içinde geçerli.Yani zersüştlük
birçok etnik grubun inanabileceği bir halktır.Örnek,Asuri kilisesi hindistana kadar gitti ve müjdeyi orda yaydı ve başarılıda oldu.Bu gün enbüyük nasturi cemaati hindistan-keraladadır.
Ama Asur kilisesinin sitesine gir bak hindistan patriğinin kilisesinin önünde Asur yazmaz.Ama müjdecilerin kilisesinin adı ,doğu asur kilisesiydi.Hindistan patrikliğine sadece doğu kilisesi denir.Anlatmak istediğim şudur; Dinlerin ırkı yoktur,bir hindudan tutun bir asura kadar örnekleri mevcuttur.Dini siyonistler gibi tek elinde tutmaya çalışmak ve bir ırka mal etmek ırkçı bir yaklaşımdır.Sizin yaklaşımınızda bu doğrultuda.
 
Kimden: metin  88.235.113.***
29.07.2009 22:44:49
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Anladığım kadarıyla bizler hakkında yeterli bir bilgiye sahip değilsiniz baterisst bey,kürtleri tanımak için o toprakları görmen gerekiyor, hissetmen gerekiyo,ordaki insanlarla iletişim kurman gerekiyo o zaman bizleri idrak edersiniz..
varsayalım dedikleriniz hepsi doğru, varsayalım yezidilerin kürtlerle hiç bir bağlantısı yok, bu dediklerine de kabulum,ama !! sen ordakilerin insanların ne düşündüklerini biliyormusun, ne için can attıklatını biliyorumsun, bilmiyorsun arkadaşım, her şeyi türk medyası tanıyorsun, aynen türkler bizleri nasıl tanıyorsa sende öyle tanıyorsun, sana kızmıyorum ,bizler sizlere karşı medyada basında sizlere öyle lanse edildik..
peki zazalardamı kürt değildir, şimdi basın tsk zazaların kürt olmadığını söylemekte peki! neden ? kürtleri parçalara bölerek yalnıztırmak istiyorlar, her kes yanılıyo, bu gün kürt milleyetçisnin ateşli taraftararı şanlı amed zazalardır, amedin çoğunluğu zazalar oluşturmakta, peki bu insanlar kürt değilse neden dtp eze eze orda hakiyemitine sürdermekte, basının, medyanın,tsk, akp nin kürtleri yalnızlaştırmak için hazırladığı oyunlardır..
şimdide senin yaptığın onlardan hiç bir farkı yok, bu gün yezidiler, avrupada kürt derneklerinde öncülük etme, kürt mücadelesinde ön saflarda yer almakta, ermenisatnda yaşıyan 40.000 yezdi abdullah öcalan için gösteriler yaptığını biliyonmu? bilemezsin arkadaşım,tanımıyorsun, atalarının sana anlattğı 100 sene önceki kürtler değiliiz.
sana tavsiyem yezidileri tanımak için birebir sohbet etmeni istiyorum, bak bakalım sana nasıl bir cevap veriyorlar?
 
Kimden: baterisst  78.182.85.2***
30.07.2009 10:49:36
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Yezidilerle bizzat edilen sohbetlerin sonucu ortada.Sizlere destek verenlerin kimler olduğunu yine yezidiler işbirlikçi yezdisiler olarak vurguluyor.Pekala sen yezidi aşiretlerinin pkk ya karşı verdiği mücadeleyi biliyormusun.Pkk nın bu halka çektirdiği ızdıraptan bu halkın girdiği silahlı çatışmalardan haberin yok.Aslında sen kendi şöven medyanın bilgileriyle bizlere ışık tutmaya çalışıyorsun.Geçiniz bu işbirlikçi medya yalanlarını.Burda yayınladığım bilgiler medya bilgisi değil,bizzat muhatapların konuşmalarıdır.Bize sadece kabul etmek saygı duymak düşer,tam tersine kinlenip ırkçılık yaparak politik amaçlar uğruna kendine maal etmeye çalışmak değil!Siziler demokratik insanlarsınız.Bütün medya yalan sizinki doğru değilmi.Sizin medyanıza kalsa orta doğu halklarının hepsi kürttür.Kusuruma bakma ama bu gün en demokratından,solundan bir kürtle asuriliğimi beyan ederek sohbet edemiyorum.Çünkü o kadar şövenistlerki hemen başlıyorlar "kürt asuri"sin yani gibilerinden tiplemelere.
Bu gün bu açıktırki kürt siyaseti orta doğuda öldürdüğü halkları şimdi kendinden sayarak bir çıkar sağlama peşindedir.Daha ileriye gidip bu mazlum halkların etnik tapusunu ,çeşitli medyatik oyunlarla kendi üstlerine geçirmektir.Ama ortad doğu halkları 10 milyon değil 1 tane bile müriti var olduğu sürece şöven amaçlarınıza kadim mezopotamyada ulaşamayacaksınız.

VE YİNE BİZLERİN TARLALARI OLACAK BETHNAHREN KIYILARINDA.
CÖMERTÇE İNSANLARINI BESLEYECEK.ZULUMDARLARINI BOĞACAKTIR.
 
Kimden: metin  88.235.204.***
31.07.2009 22:20:56
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
kürdün; asurusi,ermenisi,yahudisi, süryanisi olamaz, herkes bu mantıktan vazgeçsin,bu rahatsızlığınız dile getirelecektir, yeterki tek sıkıntısız bu olsun..
yezidilik bir inançtır ve bu inanca mensup hala kürtler bulunmaktadır,eğer grçek anlamda sosyolojik olarak bizleri araştırıldığında bütün kürtlerin müslüman olmadan önce bu inança sahiptiler ve bu inançın etkileri hala kürtlerin üzerinde çok büyük etkisi bulunmaktadır...
yezidilerin pkk karşı savaştığını söylemektesiniz bende sizden bu konu hakkında detaylı bekliyorum.. aslında hakkaride bulunan süryani jirki aşireti koruculuk altında orda bulunan kürt vatandaşlarına ızdırap olup kan kusturmakta.. peki neden mob gabrieli mevzusu olaya çıktı? çünkü orda bulunan süryaniler koruculuğu kabul etmediler, bu yüzden akp milletveki olan süleyman soylu orda bulunan korucuların başıdır. baskı yaparak o topraklara sahip çıkmak istiyor. tek sebep ordaki süryanilerin korucu olmayı kabul etmediği için..böyle süryaniler başımzın üstünde yeri var, kanlı politakın ortaklığı kabul etmeyip tarafsız olmayı tercih ettiler ...ama gel gelelim hakkaride bulunan süryani jirki aşireti ordaki masum kürtleri her türlü pisliği yapmakta... bizde diyoruzki dünya küçüktür hakkari daha küçüktür, elbet bunun hesapı sorulacak, ek bilgi pkk bu aşiret için ölüm fermanı çıkarmıştır herkesin dikkatineee...
kürt mücadelesi şerefsizliğe ,onursuzluğa,bu faşişit sistemi yıkmak için kurulan ve yürütülen bir mücadeledir, asla kendi haklı davamızda başkalarından yandaş toplamak gibi derdimiz, seninde çok iyi anlamak gerekiyorki mezoptamya topraklarında her zaman kürtlerin varlığı devam edecektir, bununda güvencisi kürt milletidir...
 
Kimden: baterisst  78.182.85.2***
01.08.2009 12:28:09
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Denildiği gibi yezidilik bir dindir.Kürtlerde zamanında bu dine inanmışlardır,bir çok irani halk gibi.Bunun bir yanlışı yok.Ama bugün ki mezopotamya yezidileri kürt değildir.Eski zamanların yezidilerinden islama geçenler oldu.Persler,azeriler,afganlar,hintliler.Kürtlerde bu halklara yakındır.Ve onlarda zamanında islamı kabul etmişlerdir.Ve islamın fanatik kanadını oluşturmuşlardır.İslamı bahane ederek 10 larca mezopotamya halkını katletmişlerdir.Bu günkü yezidiler islama ihtida etmemişler çinkü onlar zaten asur soyundan olduğunu yani irani bir halk olmadıklarını kabul ediyorlar.Aynen asurilerin, islamın mezopotamyada yayılma sırasında islamı kabul etmedikleri gibi.Burdanda şu anki irani halklardan bir süzgeçle ayrılmış oluyor zaten.Dün ve bugün yezdilerin mezopotamyada yaşayamamalarının tek nedeni faşist saldırılardır.Bu saldırılar kürtler ve türkler tarafından gerçekleştirilmiştir.Bu gün sosyalizim ve solculuk maskesi altına gizlenmiş kürt faşizmi mezopotamyada kan dökmektedir.Bütün dünya görecek bu faşizme nasıl dur diğeceğimizi.Sana kürt hazsız davasını anlatacak değilim.Çünkü şöven duygularınız çok kuvvetli.Alsana o sözcülüğünü yaprığın uşak pkk nın yezidi kardeşlerime yaptıkları.Ve çekin ellerinizi üzerimizden yoksa sonuçlarına mezopotamyada katlanmak zorunda kalırsınız.Bu gün varsa yarınıda vardır.

Alsana kaynak;

PKK’ya boyun eğmeyen Yezidiler
"Kuzey Irak’ta yayınlanan “Aso” gazetesinin haberine göre, haraç vermeyi kabul etmeyen Yezidiler’e yönelik baskılarını artıran PKK’nın, Dohuk’un Şeyhan ilçesinde yaşayan Yezidi bir ailenin genç kızını kaçırması üzerine, PKK’lılar ile Yezidiler arasında silahlı çatışma yaşandı.

PKK’lılar ile Yezidiler arasında yaşanan çatışmalara ilişkin bir basın açıklaması yapan Yezidilerin dini lideri Mir Tahsin, Yezidilerin PKK’ya haraç vermeyi kabul etmemeleri üzerine başlayan çatışmaların, PKK’lıların genç bir kızı kaçırmaları ve öldürmeleriyle tırmandığını vurguladı.

Kız kaçıran PKK’lılar öldürüldü

Mir Tahsin, Yezidi ailenin, genç kızı kaçıran ve öldüren 2 PKK’lıyı belirleyip öldürmeleri üzerine, PKK tarafından Yezidilerin dini ve kültürel merkezlerinin hedef alındığını, “Laleş Kültür Merkezi” ve “Şeyh Hüseyin Baba Salonu”nun yakıldığını, aralarında kendi evinin de bulunduğu çok sayıda ev ve işyerinin kurşun yağmuruna tutulduğunu, Yezidilere ait çok sayıda otomobilin ateşe verildiğini, okuldan dönen Yezidi çocuklarının üzerine ateş açılması sonucunda 3 çocuğun ağır yaralandığını belirtti.

Yezidiliğe küfür

PKK’lıların, Yezidilere yönelik şiddet eylemlerinin yanı sıra, Yezidi dini aleyhine de karalayıcı ve küfür niteliğinde sloganlar attıklarını, duvarlara bu türden yazılar yazdıklarını açıklayan Mir Tahsin, bölgenin güvenliğini sağladıkları iddiasında olan KDP (Kürdistan Demokratik Partisi) ve KYB’nin (Kürdistan Yurtseverler Birliği) , PKK’nın silahsız Yezidilere yönelik insanlık dışı saldırıları karşısında seyirci kaldıklarını vurgulayarak, bölgede haraç alan, çocuk kaçıran, uyuşturucu satan, insan kaçakçılığını yönlendiren PKK’yı uluslararası kuruluşlara şikayet edeceklerini açıkladı.

Yezidi PKK gerginliğinin arka planı

Yerel kaynaklar, Kuzey Irak’ta PKK’lılar ile Yezidiler arasında yaşanan gerginlik ve çatışmanın kökeninde, aslında geçtiğimiz aylarda Belçika’da Yezidiler ile PKK’lılar arasındaki kavgasının yattığını belirtiyorlar.

Bir süre önce PKK’lılar, Belçika’da yaşayan Yezidiler’den haraç istemişler, ancak bu talepleri kabul görmeyince, aynen Dohuk’ta olduğu gibi Yezidiler’in derneklerini basarak çok sayıda Yezidiyi döverek ağır yaralamışlardı.

PKK şiddetinden mağdur olan Yezidiler tarafından Belçika’da oluşturulan “Mala Ezidiyan Li Belçika” isimli oluşum tarafından “Uluslararası Kamuoyuna: PKK Şiddetine Karşı Yardım Acil Çağrısı” başlığıyla yayınlanan ve Belçikalı yetkililerin yanı sıra, uluslararası kuruluşlara iletilen basın açıklamasında (15 Aralık 2006), yıllarca PKK baskısına boyun eğerek, örgüte ve uzantısı derneklere haraç vermek zorunda bırakılan Yezidilerin, PKK tarafından örgütün çıkarları doğrultusunda kullanıldıkları belirtilerek, “Yezidilerin haklarını savunuyormuş gibi görünen PKK’nın, aslında en büyük Yezidi düşmanı olduğuna” dikkat çekilmişti.

PKK’ya boyun eğmeyen Yezidiler

Basın açıklamasında, PKK baskısına boyun eğmeyen Yezidilerin, “ajan, hain, Kürt düşmanı” ilan edildikleri, dövüldükleri, hatta çocuklarının kaçırıldığı vurgulanarak, PKK’nın bütün baskı ve tehditlerine rağmen Belçika’da yaşayan Yezidilerin, dört yıl önce bir araya gelerek Belçika’da “Mala Ezidiya” derneğini kurdukları kaydedilmişti.

Bu durumdan rahatsız olan PKK’nın, son bir yıl içerisinde Yezidilere yönelik baskılarını daha da artırdığı, önce tehdit yoluyla derneği Yezidilerin elinden almak istediği, başarılı olamayınca da derneğin kapatılması için şiddet dahil, her türlü yöntemi denediği, dernek yöneticilerine ve üyelerine yönelik şiddet uygulamalarını yoğunlaştırdığı, hatta “dernekte uyuşturucu satıldığı, yasa dışı yollardan gelen kaçakların barındırıldığı” şeklinde Belçika güvenlik birimlerine asılsız ihbarlarda bulunduğu vurgulanmıştı.

Basın açıklamasında, PKK’nın Yezidilere yönelik şiddet uygulamalarından örneklere de yer verilmişti. 17 Ekim 2006 tarihlerinde Yezidi derneğini basan PKK’lıların, dernek yöneticilerini dövdükleri ve hastanelik ettikleri, derneğin kasasındaki paralara el koyarak, binadaki malzemeleri çaldıkları veya kullanılamaz hale getirdikleri belirtilmişti.

Sadece Yezidi derneğini basmakla yetinmeyen PKK çetesinin, dernek yöneticisi ve üyelerinin işyerlerine giderek haraç istediklerine yer verilen basın açıklamasında, “22 Ekim 2006 tarihinde Dernek üyesi Yezidi H.A.’nın işyerine giden PKK’lıların, yüklü miktarda haraç istedikleri, ancak H.A.’nın ‘Daha önce varımı yoğumu sizlere verdim. Elimde bir tek bu işyeri kaldı. Buradan kazandığımla ancak ailemin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum” diyerek, parası olmadığını söylemesi üzerine, demir çubuklarla dövülerek ağır yaralandığı, dükkanının da yakılarak tahrip edildiği vurgulanmıştı.

Küstah PKK’lı

Saldırı sonrasında bir grup Dernek yöneticisinin, PKK Belçika sorumlusu Murat adlı şahısla görüşmeye gittikleri, görüşmede Murat adlı PKK sorumlusunun; “Evet biz dövdük. Tipi hoşumuza gitmediği için dövdük. Daha bu bir şey değil. Tipini beğenmediklerimizi dövmekle kalmayacağız, kadın ve çocuklarınızı da elinizden alacağız. Var mı bir diyeceğiniz? Derneği elinizle bize teslim edin. Yoksa sonuçlarına katlanırsınız” diyerek, Yezidileri tehdit etmişti."""
 
Kimden: baterisst  78.182.85.2***
01.08.2009 12:31:34
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Bumudur şeref,namus,onur,haklı mücadele.Koskoca bir yalan uşak siyaseti.BİZİM YAŞADIĞIMIZ YERLERDE SİZLER YOKTUNUZ,OLMADINIZ VE GELECEKTEDE OLMAYACAKSINIZ...
 
Kimden: DEVRAN  85.105.62.3***
02.08.2009 18:31:50
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
baterist v emetin sizler neyi tartışıyorsunuz..tartışmanın o kadar anlamsız ki..anlam veremiyorum size..yezideler ister kürt olsun..istersende asuru olksun ne fark edecek..gidin yezidilere sorun bakalım kendilerini hangi ırka yakın hissediyorlar..artık yeter ya..nedir bu ayrımcılık.millet kendine başka fikirler üretiyor sizlerde buralarda ırkları tartışıyorsunuz ..tartışın bakalım..nereye kadar tartışacaksınız..gelelim sana baterist yeter bee ister asur evladı ol istersende arami evladı ol..insan insan olmadıktan sonra..gerisi yalan..kardeşim..bizde hurrilerin torunlarıyız tamam mı..öyle söyleyince hoşuna gidiyor mu..asuru evladı..bu ülkede biz vardık bu günde varız..senin gibilerine memleketemizi kaptırmaya niyetimiz yok..

SEVGİ VE SAYGILARIMLA..
 
Kimden: metin  85.105.159.***
03.08.2009 01:01:07
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Bumuydu senin pkk ile yezidi çatışması? bu olayı çok iyi hatırlıyorum, senin dediğin gibi bu olayların sorumlusu pkk değildir, hemen sonrasında KCK hemen basın bildirsi beyan etmiştir, bu olayın bizle hiç bir alaksını olmadığını dile getirmiştir...
baterist beyden alıntı ; Küstah PKK’lı

Saldırı sonrasında bir grup Dernek yöneticisinin, PKK Belçika sorumlusu Murat adlı şahısla görüşmeye gittikleri, görüşmede Murat adlı PKK sorumlusunun; “Evet biz dövdük. Tipi hoşumuza gitmediği için dövdük. Daha bu bir şey değil. Tipini beğenmediklerimizi dövmekle kalmayacağız, kadın ve çocuklarınızı da elinizden alacağız. Var mı bir diyeceğiniz? Derneği elinizle bize teslim edin. Yoksa sonuçlarına katlanırsınız” diyerek, Yezidileri tehdit etmişti."""
gülermisin ağlarmsısn, adamın ömrünü tüketirsin hem bir kere beçika sorumlusu murat değil bedirhan kod adlı i.ö dir.
haberin düzmece olduğu bundan belli oluyor,bir kere hayali olarak bizlere sunduğun murat denilen dallama bu sözleri söylerse onun kafasını kopartırlar, pkk saflarında haddinden fazla ezidi kürtleri mevcuutur, felsefesi ezidilikle birebir örtüşmekte hatta ezidi kürtler bizleri kılıçlı müslüman kürt derler sebepi ise zorla müslüman oldukları için...
bu gün bile dtp esbaşkanı sayın ahmet türk ezidi kürdüdür.kaynak ise;Ahmet Türk Hacı Oldu!DTP Grup Başkanvekili Ahmet Türk, Kuzey Irak ın Laleş Vadisi nde hacı oldu. Nasıl mı?
12/05/2008 - 15:28
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Kuzey Irak gezisi sırasında Yezidilerin kutsal hac bölgesi olan Laleş Vadisi ni ziyaret etti. Annesi Yezidi olan Türk, bütün kutsal mekanları ve yedi peygamberinin mezarını gezdikten sonra kutsal suyundan içerek hacı oldu.

(Sabah

demek istediğim bizlerin en baştaki bile ezidi kürdü olabiliyor,dini olursa olsun bizler kimseyi kayırmaz, aslında bu konuyu sana daha uzun anlatmak isterdim, ama bakıyorum inadım inat diyorsun o yüzden gerek duymuyorum. burda ve dışrda yapılmak istenen kürtleri ufak parçalara bölmek, zazalara sizler kürt değilsiniz türkmen boyundan gelmektesiniz, alevi kürtlerine sizler kürt değilsiniz orta asyadan gelme türklersiniz, ezidi kürtlerine buda yeni başladı siz kürt değilsiniz deniyo...
bizde diyoruzki bizler bunlara aldanmayız, bizleri kimse bölemez bu tür oyunların hangi maksatla hangi yöne çekildiğini çok iyi bilincindeyiz. asla bu kötü emellerinize ulaşamayacaksınız bziler asla ey ezidi kürtleri siz kürtsnüz demiyoruz, onlar bzilere ırkımız kürt dinimiz ezidiliktir, ve bunlar kürt mücadlesininde soununa kadar desteklemede........


 
Kimden: metin  85.105.159.***
03.08.2009 01:30:19
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
devran kardeşim tartışmak iyidir, sen galiba burda bizlere yapılan bu sinsi plananın farkında değilsin,yoksa benim burda çok ateşli tartışmak gibi derdim yok,sadece doğruların saptırılmasından deliye dönüyorum, yüzyıllardan beri bizlere yapılan yapılmış olna pisliklereden bıktık artık sen ve ben bizim gibilerin çok uyanık olması lazım,çünkü artık ikinci şansımız olamaz.
gelek spasd dixim heval.....
 
Kimden: baterisst  78.182.79.1***
03.08.2009 10:17:26
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Ne gülünç ve yüzsüz insanlarsınız.Haber ortada.Kaynaklar ortada.Yezidilerin temsilcilerinin dedikleri ortada.Neyi tartışıyoruz.Bizlere düşen saygı duymaktır.Sen metin bey geçeceksiniz yezidi kürt yalanlarını.Ahmet TÜRK denilen uşak, yezidileri ve süryanileri,ermenileri öldüren lider aşiretlerin torunlarıdır.Kendileri türklerin uşaklığını yaparak mezopotamyanın kadim halklarını öldürdüler.Bu yüzden TÜRKlükle onurlandırıldılar.Soy isminin türk olmasının nedeni budur.Yezidi kürdüymüş geçin bu ayakları.90 sene önceki tarihiniz belli.Sizler zerdüştlük ve yezidiliğe inanan irani bir halk olarak islamı kabul ettiniz.Kürtler müslümandır.Kalan yezidiler islama ihtida etmeyen asur evlatlarıdır.Bugün kürtler müslümandır.Bırakın bu hacı hoca ayaklarını.Ahmet türk ilk önce soyisminin kaynağını bir öğrensin.Ayrıca burada sistemin köpeği olmuş tüm partilerin siyasetini yapmıyoruz.
Etno kültürel bir konu üzerinde konuşuyoruz.Ama sizlerde haklısınız o kadar faşistsininzki kültürü,dini bile siyasete alet ediyorsunuz.İşte bu noktada biz asıl mezopotamyalılar, yani dinini,kültürünü satmamış yezidisiyle,asurisiyle tek bir halk olarak sizin gibi siyaset uşaklarına gereken notu veririz.
 
Kimden: DEVRAN  94.246.126.***
03.08.2009 15:42:55
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Ben artık hiç yorum yapmicam.çünkü burada bir komplo oynanıyor.baterist bak bizlerde ermeni kökenliyiz.babam kürt annem ermeni kökenli ..ben kendimi ermeni kürdü olarak görüyorum..belki bazı yezidiler asur kökenlidir belki bazılarıda kürt kökenlidir..yani birde olaya bu açıdan bakın..ve baterist bi dahada ahmet türke laf atma kurban ol sen o insana..sana sadece bunu dicem.
 
Kimden: metin  88.235.129.***
04.08.2009 16:11:14
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
beyefendi yine başladı hakeretlerine, hiçde!! şaşırmıyorum, zerre kadar böyle düşünen faşitşli beyinli insana cevap vermek bile içimden gelmiyor.. nasıl bir mantelize sahipsinde ezidi kürtlerin kürt olmadığını söylemektesin? bizlere kanalize etmeye çalıştığın bu yalanı kürt mücadelesinde çarpışan hevaller en büyük cevapı sizinki gibi faşiştlere vermekte..
olamazmı? bu haber yalan olmamazmı? nedense hoca bildiğini okur misali bu olayı bizlere mal etmektesin, düşünebiliyormsun kürt mücadelesinde bulunan yüzde 33 gayrimüslün, peki bunun 3 te 1 gayrimüslüm olan bir kurumun nasıl olurda kendi vatandaşını katledibilecek? ben burda hiç bir delilleri sahip değilim, ama! o mücadelenin felsefik yapısını iyi biliyorum ve bildiğim için asla böyle bir hadisenin olcağanına inanmıyorum ,mütakipen basın bildirisni beyan etmiştir, asla bu olayın faiilleri değiliz dendi..
baterist bey dtp yi, pkk yı, pjakı zerre kadar tanımamaktasınız,tanımamakla beraber yaptığınız yorumlar sadece bizlere kin gütmektesiniz, ukala cevaplarınız, aşağlacı ifadeleriniz sadece bizleri daha çok kamcılar, daha çok birbirimiz kenetlenmkete...
baterist bey alıntı;Ayrıca burada sistemin köpeği olmuş tüm partilerin siyasetini yapmıyoruz.
bizler hangi sistemin köpekliğini yaparak siyaset yapmakyayız? eyyyyyy insan evladı sen nasıl olurda kürt siyasetini itle bağdaştırmaktasın. eyy göğü yeri yaratan yaradan sen şahit olki böyle düşünen faşiştlerin canını senden önce alcaz, senden önce onları cehennemle tanıştırcaz, bu lanetli toprakları onlara mezar edicez, yaşaşın kürt mücadelesi yaşaşın zagros dağlarında çarpışan aslanlarımız, biji kurdistan biji mezopatamya biji azadiye ezidiye kurde.............
 
Kimden: baterisst  78.182.91.7***
04.08.2009 19:21:43
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
"sen şahit olki böyle düşünen faşiştlerin canını senden önce alcaz, senden önce onları cehennemle tanıştırcaz, bu lanetli toprakları onlara mezar edicez," hahahaha

Biraz daha anlat heycanlı oluyo.Can almak allaha mahsustur.Senin hangi tanrıya inandığını bilmiyorum.Ama şu kesinki sen değil inandığın tanrı gelse düşüncelerimden atom zerreciğini eksiltemez.Asırlardan beri lanetli dediğiniz bu topraklara laneti siz getirdiniz.Laneti ve nedenini elbet kökünden söküp atacağız.
 
Kimden: metin  88.235.129.***
04.08.2009 23:10:46
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
çok doğru söylüyorsun tanrı bile gelse o faşişt beynini değiştiremez, ama biz değiştirmicez kopartıp köpeklerin önüne atcaz..
 
Kimden: DEVRAN  85.105.62.3***
05.08.2009 19:04:52
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
beyler kendinize gelin bee ırkçı mesajlarınzız hiçte hoşuma gitmiyor..ve daha doğrusu hiçkimsenin hoşuna gitmiyor..yeter be..kim neye o kaldın..insan insan olmadıktan boştur..ve sana gelince baterist sen kendini çok üstün görüyorsun..iki de bir bize hatırlatma ben asur çoğuyum..benim çok süryani arkadaşlarım var..mardinde ama hiç biri senin gibi düşünmüyor..

sevgi ve saygılarımla..MOSES..
 
Kimden: baterisst  78.182.91.7***
06.08.2009 10:32:11
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Devran beyden alıntı."iki de bir bize hatırlatma ben asur çoğuyum"

Niye, zorunamı gidiyor asuriler yoksa.Senelerden beri kürt diye diye başımızın etini yemiyormusunuz.İşte sizin gibi faşistler kendi ırkını başka ırklardan üstün görür,nede olsa siyonist uşaklarısınız.Başka bir topluluğa tahammülünüz yok.Sizin istediğiniz bizlerin size ağam paşam çekmesi.Mezopotamyaya gayri müslümlerin ,kürt evlerinden daha alçakta ev yapma şartını,toplumsal baskısını yine sizin faşist beyninizin ürünüdür.O mardinli arkadaşların babalarına,dedelerine sorsunlar bakalım, bir kahvede kürtler varken onların sandalyeye değilde yere oturduklarını unutmuşlarmı?Bir lokantada gayri müslümün bir müslümanın karşısına yemek yemek için oturamaz...Bunları unutmuşlarmı acaba.Aramiler umutsada size ağam paşam çekselerde biz Asurlular sonuna kadar hatırlayacağız ve öcünü alacağız.Ve sizin gibi uşaklarla işbirliği yapan süryanilerin ogün bizimle orada yaşama hakları olmayacak çünkü onlarıda yok edeceğiz.Bu bir din mücadelesi değil bu mezopotamyanın en kadim halklarının işgale,sömürüye ve allahsızlığa baş kaldırısıdır.Sizin gibi siyoşlara karşı asıl halkın mutlak özgürlüğünü o kafa tasınıza zorla sokacağız.
VE BETHNAHREN KIYILARINDA YİNE BİZLERİN TARLALARI OLACAK.
iNSANLARINI CÖMERTÇE BESLEYECEK.ZULUMDARLARINI YOK EDECEKTİR.
 
Kimden: rizko  80.187.105.***
12.08.2009 01:31:43
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
baterisst ,,,, bir yandan haklisin ,ama sen nerden nereye kendine asuri diyorsun baban nabukadnedzarin torunumu ve biz süryanilere laf atmakla kendine laf atiyorsun.bilmem anlatabiliyormuyum.akilli cocuk
 
Kimden: amed  86.158.245.***
12.08.2009 03:44:40
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Ileri zekalinin biri biryerlerinden uydurup ezidiler Kurd degil diyor **** ben ezidiyim benden daha iyimi bilecen kim oldugumu ezidinin anlamini ogren ilk once sen bilmiyorsan sana anlatayim da dinle Kurtce kendini yaratan anlaminda dir. Kulagina da kupe olsun ogrenmek istiyorsanda alsan liink kaynagindan ogren cahil!
 
Kimden: amed  86.158.245.***
12.08.2009 03:53:58
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
http://tr.wikipedia.org/wiki/Yezidilik
http://www.kesfetmekicinbak.com/kultur/din/06024/

iyi okuyunda ogren batersst! senden irkci bir TURK kokusu aliyorum senin gibi **** fesatcilar bu kadim topraklarin insanlarini birbirine dusuremeyecek sizin gibi fesatlar gelmeden once biz birlikte yasiyorduk ermeni, asuri , kurdu, rumu, yahudisi yanyana mahallerlerde, ama ne zamanki senin gibi fesatlar cikti iste oldurmeye basladik birbirimizi senin atalarin Enver ile Talat vb gibi hadi ordan fesat cesmesi! git baska yerde ara belani ben hem Kurdum hem asuriyim hem ermeniyim hem arabim hem turkum vs. kisacasi ben insanim ya sen nesin?????
 
Kimden: bawer  212.156.223***
12.08.2009 18:13:04
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Kürt kardeşlerim o ******.. uymayın lütfen.. ne olduğu belirsiz.. ne dediği anlaşılmayan istisnanın biridir.. süryanilik adı altında ortamı germeye çalışıyor. Bir süryani olrak bütün onurlu kürt-türk-ermeni-laz vs vs kardeşlerimizle kol-kola aynı yolda yürümekten, aynı şehir,kasaba,köyde oturmaktan onur duyuyoruz.. bunu bütün namuslu insanlar böyle bilmelidirler.
 
Kimden: baterisst  78.182.76.2***
13.08.2009 10:39:49
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
Bawer denilen **********,terbiyeni takın.Dtp lilerin çanağı tatlı geldi herhalde.Ben bir asuriyim ister süryani de istrsen deme.Benim için mezhep adı olan süryanilikten çok ulusal kimliğim olan asurilik daha makbuldur.Bundan sanane?
Namus dersi verenede bak...**** 1.dünya savaşında güneyde kürtlerin türklerin ****** olan yine senin gibi süryani geçinenlerdi.Biz sizler gibi biz türküz diğe çığırmadık bawer efendi.Kölelik senin gibilerin geçim kaynağıdır.Bunu böyle belle...
 
Kimden: berfin38  92.194.144.***
28.02.2011 05:56:51
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
peki baterist asuriyim diyorsunuz kütlügüde kabul etmiyorsunuz,türklüktede öyle bir inanc yoktur zaten,hangi bayrak veya milletten kopmasiniz halk olaraktan?,asliniz nerden gelmedir cok merak ediyorum?bir konuya daha deginecegim ahmet türkün soy adindan bahsetmissin ki benim kökenimde dersimden sürgün türk genarelleri ona bakarsaniz 1928-38 katliamlarinda dersimin kayip kizlarini bilirmisiniz bilmiyorum türk genarellerine verildiydiler alin türk isimleri koyun bunlari türklestirin diyerekten ve benim sülalelem toprak zenginiymis 14 köyü ellerinden alinarak asireti dagitilmis sürgün edilmis besikteki bebege kursunliyarak kayalara civilemisler,ve bunlar atatürk masonun zamaninda gelismistir,simdi tc bizlerin soy isimlerini degistirdi diye biz aslimizimi unutacaktik,bunu basarabilecekmisiniz zaza kürt degildir veya kürt yoktur iftiralariniz ilenmi?,ve sunuda diyeyimki doguda kimse taskinlik pislik yapmiyor yapan kiskirtanlarda varsa oda türk askeriyesidir devletidir,maras katliaminida tc yaptiydi ordada alevilik üzerine 6 aylik kürt bebelerinin bacaklari ayrilarak,genc kizlarin tecavüz edilerek hamile kadinlarin karni desilerekten,ve tüm kürt evlerine carpi isareti konulduduki kastledilsinler ve devletiniz 3 gün siren sesi calmamisti 500 insan ölürkene 3 günde cokta olmadi arastirirsaniz eger,ve sunu diyeyimki bu ülkeyi masonlar atatürkcü chp ci isvicre ajanlari yönettikce yatirimlarinida vatan millet sakarya diyerekten isvicrelere yatiranlarmi susturacakti bizleri,asil türkler geldikleri mongolistana defolsunlar,biz kürtler sizlerden önce 1071 yilinda ülkeye hakimdik,türkler ise 1200 yillarinda yerlesmislerdiler,osmanlinin bile alfabesinde kürtce harflere bile yer verilmisti o dönemler,sizlere yer veren ise kürt imparatorlugu olmustu bu ülkede ve bugün cogu kültürlerin türklerden önce var oldugunu türk devletiniz bile artik inkar etmiyor degilmi? kalkmista 8 milyon hakiki türklen 48 milyonu askin kürdümü böleceklsiniz yok zaza türktür,yok yezidi kürt degildir diye bak benim kökenimide bugün görüyorum yarisi dersimli oldugunu bile söylemeye korkuyor,hani o genarellerinizin zorla alikoyduklari ve ailenin soy isimlerini degistirdiklerinden bahsediyorum,düne kadar nenemler kürtce kitap kasetleri topraga gömüyorlardilar,eger bugün pkk ciktiysa unutmayinki bir ülkede adaletsizlik bas gösteriyorsa o ülkede isyan büyürmüs,önce o kadar katlettiginiz devletiniz toplu mezarlarin hesabini versin bizleri dagitmayi basarmadiniz nasilsa?...
 
Kimden: Mahmut  85.110.215.***
01.03.2011 10:00:34
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
BATERİST ESAS SEN VAZGEÇ O EDADAN BİZ ARAMİ BİR HALKIZ SİZİN GİBİ BİZ BURAYA GELDİĞİMİZMİZDE KÜRTÇEYİ YUNUS VE BÜNYAMİNİN SOYUNDAN HRİSTİYAN TOPLULUK KONUŞURDU...BABİLLERDEN BAHSEDİYORUM KÖKENLERİNE GELİNCE ARAMİ TOPLULUKLARDI SAMİ ASILIYDI DİLLERİ HİTİTÇE DİLİNİ BİLE ETKİLEMİŞTİ...ONDAN SONRASINA SEN EĞER BUGÜN FİLİSTİNDEKİ BERBERİLERDE ARAMİ KÜRTLER ASURİLER ERMENİLER SÜRYANİLER ELBETTE SİZİN IRKINIZDAN OLUP ARAMİLER...ONDAN SONRASINI MÜSLÜMAN ARAMİLERDE VAR...TÜRKLERDE DAHİL OLMAK ÜZERE...
 
Kimden: Mahmut  85.110.215.***
01.03.2011 10:02:55
Cevap: Türkiye’de ilk kez din hanesine ‘Zerdüşt’ yazıldı
SANA TÜRKİSTAN A GİDERSEN ELEGEŞ ANITINA BAK BEN KÜRDÜM DİYE BAŞLAR ANIT...ALPER TUNGA DİYE BİR MÜRİT...URUĞCA DİLLİNDE...ARTIK BU TOPLULUKLARIN HRİSTYANİDA VAR YAHUDİSİDE...
 
CEVAP YAZ - Onaylı Üyelik Gerektirir
isim:
konu:
cevap:
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım