mara

             
 
GÜNCEL
ARAMA MOTORU

Web'de Ara Site içinde Ara
 
Forum sözleşmesi


E-posta: Şifre: Şifre Hatırlat | Üye Ol

KONUYU AÇAN: Ahmed 212.174.195***
22.03.2011 15:49:36
Konu: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Araştırmacı Yazar Aytunç Altındal, Hamit Eteevrans’la Yüz Yüze’ye konuk oldu. İncil’de yer alan İsa-Mesih’in resimli bir roman kahramanı olduğunu belirten Altındal, 120 çeşit yazılan ayrı ayrı İncil’ler olduğunu, sekizinci yüzyıla kadar İncil in içine sokuşturulmayan bir şey kalmadığını söyledi.
Hıristiyanların büyük ilahiyat fakültelerindeki alimlerin, “İncil’in içindeki İsa’nın yüzde 2’si gerçeği yansıtır, yüzde 98’i sokuşturmadır” dediğini hatırlatan Altındal, Hıristiyanlığı bitirecek iki kitabenin Türkiye’de olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE NİN ELİNDE

İki kitabenin Türkiye’nin elini güçlendirdiğini ve bu kitabelerin dışında da çok önemli belgeler olduğuna dikkat çeken Altındal, bu iki kitabenin ortaya çıkması sonrasında Hıristiyanların, İncil’deki İsa inanışının bitmesi gerektiğini vurguladı.

VATİKAN LIK OLDUM

Çok büyük tepkiler aldığını, hatta Vatikan’lık olduğunu dile getiren Altındal, “İtalya’da bu konuda dava açıldı. O dava da benim görüşlerim istendi. Ben de dedim ki, o İncil’de anlatılan İsa’nın hiçbir şekilde var olmadığını gösteren 1500 tane delil sunabiliriz.. Siz bize var olduğunu gösteren bir delil getirin, kabul edelim dedik. Ama gösteremediler” şeklinde konuştu.Araştırmacı Yazar Aytunç Altındal, PKK’dan AB’ye, Ayasofya’dan Vatikan’a, Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmelerle ilgili merak edilen sorulara cevap verdi.

-Türkiye’nin elinde Hıristiyanlık tarihini alt üst edecek iki taş kitabe bulunduğunu söylüyorsunuz…

Evet. Bunu kitap halinde de yazmış ve detaylarını anlatmıştım. ‘Yoksul Tanrı’ adındaki kitap çıktıktan sonra belirli bir cemaat bana hemen hücum etti. “İncil’de yer alan İsa-Mesih resimli bir roman kahramanıdır.” Dedim bana “dinsiz, kafir” dediler. Kur’an’daki İsa dememiştim. Kur’an’a göre Meryem’in oğlu İsa-Mesih ölmemiştir. Sureler de ortadadır, okusunlar görecekler. O bir peygamberdir. Hıristiyanlar, “Yoo o tanrıdır” diyor. Yaradan, “İsa, ölmemiştir, onun yerine başkasını gönderdik, onu idam ettiler, onlar İsa’yı idam ettiklerini sandırlar” diyor.

KUR’AN’DA BÖYLE YAZMIYOR

Onların inancına göre, İsa Keşmir’e gidiyor. Keşmir’de yaşıyor ve orada vefat ediyor. Hatta orada İsa- Mesih mezarı var. Her yıl binlerce insan o mezara akın ediyor. Doğu Hıristiyanları içinde o bölgelerde yaşayanların İsa’nın Keşmir’de öldüğü ve orada gömüldüğü inancı var. Ama Kur’an’da böyle yazmıyor.

İNCİL’İN İÇİNE SOKUŞTURULMAYAN KALMADI

İncil’de, “İsa-Mesih, çarmıha gerildiğinde o kadar ızdırap çekti ki, bir asker acıdı mızrağıyla böğrünü delerek, bir an önce ölmesini sağladı” diyor. İnançları şudur. İsa, orada çarmıhta ölüp, 3 gün sonra dirildi. Eğer bu olay olmasaydı Hıristiyanlık olmazdı. Niçin ‘İncil’deki İsa’ diyorum, işte bunun için diyorum. Kur’an da bunun tam tersi yazıyor. İncil tahrif edilmiştir. Sekizinci yüzyıla kadar içine sokuşturulmayan hiçbir şey kalmadı. Hıristiyanların büyük ilahiyat fakültelerindeki alimler, “İncil’in içindeki İsa’nın yüzde 2’si gerçeği yansıtır, yüzde 98’i sokuşturmadır” diyor.

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN İSA

Bu konuyla ilgili somut bir örnek anlatayım. Bazı Protestan kiliseleri feminizm nedeniyle tanrıyla ilgili konuşurken hep, erkek olarak, ‘he’ kavramıyla konuşuyor. “Öyle olur mu hiç, ‘she’ olacak” dediler. Ve İncil’i ‘she’ olarak değiştirdiler. Muharref İncil bunlarla dolu. Diyorum ki, İncil’de İsa’ya atfedilen mucizeleri gerçekte yapmış olan biri var. Bu Türkiye’nin Niğde vilayetinin Kemerhisar kasabasında yaşamış olan Tyanah Apollonius. Tyanah, Hititlerin başkentidir. Orada aynı dönemde yaşamış İsa ile aynıdır. Bu bir Anadolu ermişinin yaptıklarıdır. Bu kitabelerin üzerinde de o yazıyor.
Diyor ki, “Ölüyü diriltti.” Bunun üzerine Roma İmparatorluğu Tyanah’dan vergi almıyor ve “Burada büyük bir adam yaşadı. Onun adına izafen bu bölge vergiden muaftır” diyor. İncil’de anlatılan İsa, palavradır.

VATİKANLIK OLDUM

-Çok büyük bir tepki aldınız mı bu yorumlarınızdan?

Ne diyorsunuz. Çok büyük tepkiler aldım. Bir de bu kitabı yazınca Vatikan’lık oldum. Orada bir papaz Vatikan’ı, “İsa Mesih yaşamamış, öyle bir adam yokmuş” diye mahkemeye verdi. Ben de buna tanık oldum davada. Papaz yaşlıydı, öldü. Dava da ister istemez düştü. Bunları özetlersek, kitabeler evet var. Çıkartılmış, üzerlerinde de yazıyor zaten.

1500 DELİL KARIŞILIK BİR DELİL YOK

-Tam olarak ne yazıyor kitabelerde?

“Burada Apollonius yaşadı ölüyü diriltti. Efes’te çok büyük bir veba salgını vardı onu önledi. Kıtlık vardı onu durdurdu. Mucizeler yarattı. Çeşitli mucizeleri var. Bu mucizeler sayesinde bu şehre Roma İmparatoru tarafından uygulanan vergiler kaldırıldı.” Yazıyor. Şimdi bakıyorsunuz, o İncil’de anlatılan İsa ile ilgili, hiçbir veri yok. İtalya’daki mahkeme sırasında Kasiyoli Davası’nda, “O İncil’de anlatılan İsa’nın hiçbir şekilde var olmadığını gösteren 1500 tane delil getiriyoruz. Siz bize var olduğunu gösteren bir delil getirin, kabul edelim” dedik. Yok. Bir tek delil yok.
Ama o resimli roman kahramanıyla ilgili bir tek delil yok. Düşün ki o dönemde Yahudiler, bir ailede kaç tane tavuk var bunu bile yazmışlar. Niye, çünkü herif vergi alıyor. “Senin 8 tavuğun var, 1 tavuk vereceksin” diyor. O bile kayıtlarda yazılıyken, İsa ile ilgili bir kayıt yok. Böyle bir şey olur mu? Bu adam Yahudi üstelik…
O kitabeler var. Bu kitabeler de Türkiye’nin elini güçlendirecek daha başka birçok şey var. Sadece bu iki kitabe yok. Çok şey var.

TÜRKİYE BU KİTABELERİ YERİ GELDİĞİNDE KULLANIR

-Nerede tam olarak bu kitabeler?

Kemerhisar-Pozantı arasında bir yerde bulundu, duruyor. Ama tam olarak yerini söyleyemem. Devlet bunun nerede olduğunu biliyor. Zamanı gelince de bu kitabeler ortaya çıkacak. Uygun siyasi zemin oluşursa, Türkiye bunu kullanır. BECK Enstitüsü var Almanya’da onlar zaten bunu tespit etmiş durumda.

HIRİSTİYANLIIK BİTER

-Kitabeler ortaya çıkınca ne olacak peki hocam?

İncil’deki İsa inanışının yok olması lazım. O zaman İsa’yı bir peygamber olarak kabul etmeleri gerekir. Bütün bu papalık-mapalık hikâyelerinin bitmesi gerekir o zaman… Çünkü orası üçkâğıtçı bir yer, Pedofiller’in yeri orası, bunu da söyleyeyim yani. Bunu da söyleyen ben değilim. Bunu Hıristiyan âleminin bir numaralı âlimleri diyor. “Burası üçkâğıtçı bir kuruluş” diyorlar. Cahil oldukları ve Kur’an’ı da tam bilmedikleri için, benim ne kadar önemli bir şey söylediğimin farkında değiller. 120 çeşit yazılmış İncil var. İngiltere’deki İncil ile Katoliklerin kullandığı İncil bir değil. Ortodoksların kullandığı İncil ile Katoliklerin İncil’i bir değil. Hepsi olayları farklı anlatılıyor.

TÜRKİYE’NİN AB İLE DOKUSU UYMAZ

-Egemen Bağış AB’ye rest çekerek, “Biz üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Fişi çekeceksiniz, siz çekin” dedi. Sizin de AB ile ilgili önemli bir değerlendirmeniz var. AB’nin masonlar tarafından kurulduğunu söylüyorsunuz. Nedir bu detay?

Egemen Bağış’ın bu hareketi biraz gecikmiş bir hareket ama iyi kendisini kutluyorum. Bu işin başından beri 1964’te AB’nin ilk hızlanmaya başladığı dönemde o zaman, “Türkiye burada yer alamaz” dedim. Çünkü doku uyuşmazlığı var. “Arkadaş bu bir Mason bir kuruluştur. Türkiye böyle değil. İslam dininin bünyesine aykırı… Siz Müslümansınız. Nasıl olacak bu iş” diyorlar. Masonluk Hıristiyanlığın içinden çıkan bir kurumdur. Senin onunla uyum sağlaman mümkün değil. Merkel ve Sarkozy ikisi de bunu açıkladılar. “Biz Türkiye’ye yalan söyledik. Hiçbir zaman Türkiye’yi aramıza almayacaktık. Türkiye hiçbir zaman asil üye ülke olamayacak.” Dediler. Eğer Egemen Bağış böyle bir şey dediyse, güzel bir şey söylemiştir. AB’ye her zaman karşı oldum. 1963’ten bu yana radikal olarak AB’ye karşıyım.

AYASOFYA’DA NAMAZ KILINIR AMA BİR ŞARTLA

-Gelelim Ayasofya meselesine. Türkiye’nin birçok yerinde bazı kiliselerde istenilen ayinler yapıldı. Ayasofya’da namaz kılma konusu gündeme gelince de bir sürü tartışma yaşanıyor. Nedir bu tartışmanın perde arkası?

Türkiye, AB’nin boyunduruğundan kurtulabilirse bu namazı orada kılabilir. Şartlardan biri de orası bir müzedir. Bunu biz söylüyoruz, AB’de onu öyle kabul ediyor. Müze olursa o zaman kılamazsınız. Papa’da geldiğinde de, “Papa’da orada dua edemez” diye söylemiştim. ‘Fener Patriği Ekümenik olsun. O Ekümeniklik çerçevesinde Ayasofya’da bir kerecik ayin yapılsın’ dediler. Bu söyleneni onaylarsan o zaman sonuca katlanırsın. Ayasofya Fatih Sultan Mehmet’in babasının malıdır. Savaş hukukunda imparatora ait mallar onu yenen kişiye geçer. Bizans’ta da imparatorluğa ait mallar Fatih’in üstüne geçmiştir. Bir de bu hukuk var. Aslında orası imparator kilisesidir. Ama kilisenin malı değildir. Yani Patrikhane’nin malı değildir.

-Fener ve Balat’ın bir ülkecik haline getirilmesi senaryolarıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Eğer şahsı siz Ekümenik ilan ederseniz, yani T.C’de hiçbir T.C vatandaşı kendisini bir dinin evrensel temsilcisi olarak gösteremez. Gösterirse hilafet olur. Papazı Ekümenik yaparsan, adam haklı olarak meclis kararıyla, “bir dakika ya, ben Ekümenik miyim?” der. Sonra da siz, “Evet, siz Ekümenizsiniz” derseniz, o zaman da, “Hani nerede benim Ekümenem. Benim hükmün nerede geçiyor” der. O zaman da, “Teşekkür ederim. Fener, Balat bölgesinde ne İslam şeriatı yürür, ne T.C hükümetinin yasaları yürür. Burada Hıristiyan şeriatı yürür” der. O yapı da Türkiye’nin başına bela olur. Çünkü, ‘Ardahan’da da, Kars’ta da kiliselerim var. 3 bin kilise daha var, bunları da aç. Şu Fatih Camii var ya, bunu yıkıp kiliseyi ortaya çıkartacaksın” derler.

AB diyor ki, “Adamın kilisesini geri ver.” Esas patrikhane Fatih Camisi’nde Bizans döneminde… Onun için hep Fatih Camii gündeme geliyor. Sen eğer bağımlı kalırsan, büyük riski alıp, büyük oynamazsan, alırlar elinden.

PKK BİTTİ ASLINDA

-Abdullah Öcalan ekseninde silah yerine diyalog çağrısı yapılıyor. Bazı gizli kaynaklar bunun ABD’nin PKK’ya yönelik bir yaptırımı olduğunu iddia ediyor.

Bakın bunu başından beri söylüyorum. PKK silahlı bir çete ve terör örgütü... Şu an da bu örgüt Türkiye’den çok NATO’nun ve konjonktüre olarak ta AB’nin negatif listesinde. Neden, çünkü silah kaçakçılığını Taliban’a onlar yapıyor. Eroin kaçakçılığını bunlar yapıyor. Buna karşılık da müthiş bir terör uyguluyor.

PKK bitti aslında. PKK’nın artık hiçbir şansı kalmadı. Bakın Ortadoğu’da neler oluyor. Bunlar Barzani ve Talabani’ye güvendiler. Ama her ikisinin de yeri sallantıda. Oraya ‘Goraniler’ gelecek. Abdullah Öcalan’mış, bilmem neymiş hangi karın ağırsısıysa, öyle bırakın Türkiye’de devlet kurmayı, dediğim gibi nedenlerle o ‘Tevhid-i İslam’a giderken, İslam devletlerinin birleşmesini sağlamaya çalışırken, kendi içinde İsrail’in kuklası bir Kürdistan kurdururlar mı adama? Mümkün değil.
Abdullah Öcalan Papa’ya mektuplar yazdı. Mektuplarını da yayınladım. Hatta İtalyan gazeteleri benimle röportajlar yaptı.

-Bazı hastalıkların yeniden türemesi ve virüslerin bir anda ortaya çıkması bilinçli olarak hazırlanan bir tuzak mı?

İlk kitabımı 1971 yılında uyuşturucu maddeler üzerine
çıkartmıştım. Burada çeşitli profesörlerle kitap hazırladık. O zaman tütün çok yoğun olarak Türkiye’nin ihraç ettiği bir malzemeydi. Birden bire ‘maviküf’ diye bir hastalık türedi. ‘Maviküf’ çıktı ve tütün çöktü. Bunun araştırdım. Çok ilginç bu hastalık Avusturalya’da varmış. Oradan Türkiye’ye nasıl gelir, hiçbir ülkeye dokunmadan.
Samsun ve Hendek’te, Türk tütününü yok etti bir anda. O zaman Akşam Gazetesi’nde yazıyordum. Türkiye gümrüklerine ‘maviküf’ virüsü çıkmadan önce ‘maviküf’ ile mücadele ilaçları gelmişti. Bir virüs ortaya çıkıyorsa bunun altında başka şeyler var. Geliyorlar bir tüp atıp işi bitiriyorlar.

TAYYİP BEY’İ HAPİSHANEDE ZİYARET ETMİŞTİM

- Geçtiğimiz günlerde 2002 yılında Başbakan’a yapılması planlanan suikast konuşuldu. 12 Haziran genel seçimleri yaklaşıyor. AK Parti’nin yine iktidar olması durumunda Başbakan’ı bekleyen yeni bir tehlike olur mu? Kendisine nasıl bir yol tavsiye ediyorsunuz?

Tayyip Bey’i tanırım. Kendisini hapishanede de ziyaret etmiş ender kişilerden biriyim. Benim söyleyebileceğim bir dost uyarısıdır. İçerde istikrarı temin etmezseniz, dış istikrarınızı da bozarsınız. Hükümet olarak tatlı dil ve hoşgörüyü güzel kullanabilirsen, kazanırsın. Baskıya gidersen, mutlaka bir iki deli adam çıkar, bunları da kullanırlar. Yabancı kaynaklar da Türkiye iç savaşa sürüklensin diye, bunu yapar. Tayyip Bey, çevresini iyi seçsin. Danışmanlarını yeniden düzenlesin. İstikrarı korusun. Bu ihtimaller o zaman sıfıra iner.
 
Kimden: assyrian  85.105.125.***
22.03.2011 16:02:03
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Biz bü tür saygıdeğer yazarlara, HA S...R DİYORUZ HA S...R. Birçok defa incili okudum keşmir ile ilgili bir noktaya bile rastlamadım incilde. Bu adam herhalde kuran ile incili karıştırmış.
Adam olsdaydı başka dinlerden önce kendi dinini araştırırdı. İlk önce kendi dinini iyi tanırdı sonra başka dinleri tanımaya çalışırdı.
 
Kimden: Ahmed  188.38.84.2***
22.03.2011 21:50:54
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
http://www.tombofjesus.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Tomb_of_Jesus

Kendisi de biliyor Hazreti İsanın keşmire gitmediğini. Hristiyanlığın bir mezhebinin düşüncesi bu. Bir din bu kadar farklı olamaz. Bundan bahsediyor.

Ki sizin gibi duygusal da değil, bilimsel yaklaşıyor. Vatikan ile irtibatlı bir insan ve Hristiyanlığı papazlardan daha iyi hemde neredeyse bütün mezheblerini biliyor. Vatikan 1500 delile cevap veremiyor. Sen terbiyesizlikle cevap veriyorsun. Bravo tartışmayı bitirdin...
 
Kimden: assyrian  78.181.44.1***
23.03.2011 00:46:57
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Dünyada birtek incil var. Ve o incil rab isa hakkında ne anlatıyorsa herkes ona inanır. Dünyada ne kadar hristiyan mezhebi varsa hepsi bir tek incile inanıyor.
Dünyada binbir çeşit inanç var. Mesela bazıları 4000-5000 yıl önce çıkarılmış kanunları(hata tarihte ilk yazılmış kanunlar) bügun uyguluyor.
Neyse burda inançları tartışacak değilim.
Ama biri çıkıp sağdan soldan yazıyı kopyala yapıştır yöntemiyle başkaların inancına saldırarak terbiyesizliğin daniskası yapmış olmuyormu ...
Eğer bunun terbiyesizliğin daniskası olduğunu düşünmüyorsa, onun yaptığı başkası ona yapsaydı ne düşünürdü.
 
Kimden: Ahmed  212.174.195***
23.03.2011 10:44:10
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
senin incil dediğin bile kendileri arasında çelişkileri bulunan 4 kitaptan oluşuyor. rableştirdiğin İsa senin kullandığın pkk ağzını kullanırmıydı acaba?
 
Kimden: assyrian  85.105.125.***
23.03.2011 13:18:41
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Ağızlarını kullandıklarım hiç olmazsa dinime, dilime, kültürüme, tarihime SENİN GİBİ saldırmıyorlar. Tam tersi iyi anlayış gösteriyorlar. Yeri geldi mi geçmişte yaşanmış vahşetten, katliamlardan dolayı en üst düzeyde özür diliyorlar.
Sonra belki biz çelişkilerle yaşamak istiyoruz. Belki çelişkilere inanmak istiyoruz SAANNAA NNEE?????
 
Kimden: zekeriya  194.114.62.***
28.03.2011 21:20:53
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...

Olayları abartmak, abartarak önemli bir kişilik oldugunu kabul ettirmeye çalışmak insanlarda oldum olası fazlasıyla vardı.
Aytunç Altındal böyle birisi olmalı. bu kişi kalkmış Vatikanlık olduğunu söyliyerek önemsizliğine önem katmak istiyor. Vatikanın ugraşacak başka bir şey yokmuş gibi kalkacak islam arastirmaci ve düşünürlerinin bile ciddiye alamıyacağı Altındal la ugraşacak. Altındal ciddiye alınacak birisi olamaz, çünkü bir, iki ya da on kitapla bir dini eriteceğine inanan insanlar ciddiye alınamaz.

Aaaama! Araştırmadan, ona inanmak isteyen, ona inanmak için kendini zorlayan insanlar var! O ayrı!

Aytunç Altındal a tavsiyem:
Türkiye de de izlenen KANALHAYAT i izlesin. Orada Zekeriya Petrus la ilişkiye girsin ve onunla Hıristiyanlık ve Islamiyeti tartıssın. Eger Zekeriya yı islamiyete geçmeye ikna ederse o zaman Hıristiyanlık gerçekten erir.
Aaaama! Dikkat etsin. Dialogdan sonra bütün yazdıklarından ve sünnetli olduğundan utanıp vaftiz olmasın.
 
Kimden: Nail  80.150.2.13***
30.03.2011 16:52:33
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Cahil insanlarla sarap icmektense, bilgeli insanlarla tas atmak daha iyidir.
 
Kimden: Josef  83.254.31.3***
31.03.2011 02:07:59
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
..azınlıkları yok etmiş, soykırımın başrölu, bir tek devlet, bir tek halk ve bir tek dil isteyen Osmanli zihniyetine dayalı bir kişi... hale “imha“ politikasiyle yürüyen Osmanlı torunlarına söyleyeceklerimiz: Süryani/Asuri, Ermeni, Kürt, Alevi, Yunan vs bu halkları barbarca öldürdüğünüzü/soykırıma uğrattığınızı kabul edip ve özür dilemeniz, AB girmeniz için, bir şarttır. bırakın bu pislik politikadan... bu din yok olacak, bu halk bitecek bu dil imha edilecek gibi..
 
Kimden: Hüseyin  85.105.121.***
01.04.2011 00:23:25
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Kusura bakmayın. Her iki tarafta da abatmalar görüyorum.
Din duygu işidir.
1. Duygu akla galip gelirse insan doğru olmayana inanır.
a. Doğru olmayan araç ise YANLIŞ inanır.
b. Doğru olmayan amaç ise YANLIŞA inanır.
2. Akıl duyguya galip gelirse
a. Yeterli ve doğru bilgiler kullanarak DOĞRUYA inanır.
(DOĞRUYU bulamaz çünkü pratikte bu imkansızdır)
b. Yeterli ve doğru bilgilere sahip değil ise ORTADA kalır.
İnanmak için de mantıklı bir sebep bulamaz.

İnsanların (hiçbir kesimi ayırmadan) çok büyük çoğunluğu inanırken (benim tahminime göre 99 un üzerinde) aklını kullanmazlar. Aklını kullananların da büyük kısmı Doğru bilgi konusunda takılırlar.

Şimdi sizin tartıştığınız konudaki benim tespitlerimi yazayım.

Her iki taraftan bakanlar Hristiyanlıktaki ve Yahudilikteki Allah-Peygamber-Kitap kavramlarının islamdakilerle aynı olduğunu zannediyorlar. Diğer tarafı iyi bilmediklerinden.
Ayrımlar çok fazla. Ben sadece KİTAP konusuna değineceğim.

Bu yazıda kullanılan bilgiler sadece bu üç kitabın kendisidir. Delil tartışmasına gerek yoktur.

İslamda inananların KURAN isimli KİTABA bakışı şöyledir.
Kainatı yaratan varlığın (ALLAH)doğrudan CEBRAİL isimli meleğe SÖYLEDİĞİ SÖZLERin melek tarafından dahi herhangi bir değişikliğe tabi tutulmadan aynen PEYGAMBERe aktarılıp
onun da değiştirmeden tek tek cümleleri (AYET) inananlarına aktarıp öğrettiği EMİRLER , TAVSİYELER, geçmişte yaşanmış ÖRNEK HİKAYELER vs. de oluşan KİTAPDIR.

Buradaki ana nokta cümlelerin KAİNATI YARATAN varlığın cümleleri olmasıdır.

KURANın metni okunduğunda bu tarz kolaylıkla anlaşılmaktadır. Metin içinde insandan farklı bir varlığın bazan emrettiği, bazan hikayeler anlattığı, öğütler verdiği, bazan gönderdiği peygamberini (MUHAMMED) bile azarladığı görülmektedir. Metin inançlara edebi olarak, yazım tarzı olarak uymaktadır.

Hristiyanlar ve Yahudiler ise ESKİ AHİDİN ilk 5 kitabı hakkında buna benzer bir inanca sahiptirler. (Bu dinlerin İlahiyatçılarının görüşü bu şekildedir)
ESKİ AHİDİN diğer kitapları ya bir tarih kitabı ya bir vaaz kitabı ya da ilahi-kaside-şiir (MEZMURLAR)kitabıdır.
Yani bu kitapların yazılışından da anlaşılacağı gibi tamamı KAİNATI YARATAN VARLIĞIN cümleleri değildir. Doğru olan nokta şudur ki hemen hemen tamamında KAİNATI YARATAN VARLIKTAN bazan serpiştirilmiş bazan da uzunca bir metin olarak sözler aktarılmakta.
Hristiyanlık ve Yahudilikte bu metinlerin kutsallığı ilk 5 kitap hariç elde bulunan ilk temel dini kitaplar olmasındandır. Yoksa YARATICININ gönderdiği cümleler olmasından değil.
Benim tespitime göre (herkese göre farklı olabilir) ilk 5 kitapta da bunu sadece ilk kitapda görebiliyorum. Diğer 4 ünde biraz şüphe oluşuyor. Tabii ki bu benim Türkçe Eski Ahidden okuduğum için olabilir. Ilk metinleri orijinal dilinden karşılaştırmalı olarak okununca nasıl olur bilemem.

Hristiyanlığın YENİ AHİDe bakışları da yine onun inançlara göre en kutsal kişi İSAnın hayatını anlatan ilk eserler olmasındandır. Yoksa KAİNATI YARATAN VARLIĞIN cümleleri değildir. Elde bulunan GOSPEL İSA nın hayatını doğmadan biraz önceden başlayarak inançlara göre ÇARMIHA gerilmesinden biraz sonraya kadar anlatan o devirde yaşamış kişilerin yazdığı kitaplardır. Bunlara YARATICININ ESİNİ ile doğru şeyler yazdırıldığına inanılmaktadır. Fakat kimse cümlelerin YARATICIYA ait olduğunu söylememektedir. YENİ AHİDin diğer kitapları o tarihlerdeki propaganda şeklini ve içeriğini anlatan vaaz , talimat ve tarih kitaplarıdır.

Bu açıdan bakıldığında İslamda inanılan İNCİL ve ZEBUR şu andaki kitaplar olmadığı gibi şu andakiler onun tahrif edilmişi bile değildir. Sadece ESKİ AHİDİN ilk 5 kitabı (bence ilk kitap) asıl TEVRAT değil onun tahrif edilmişi denebilir.

Kitapların içeriklerinin doğru ya da yanlış olmalarından öte toplumda bu konuda söz söyleyen-konuşan anlı şanlı kimselerin bile bu konuda hatalı bilgilere sahip olduğunu üzülerek görüyorum.
 
Kimden: baterisst  88.237.214.***
02.04.2011 22:12:25
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Aytunç Altındal denilen bu vatandaşın cehaleti acınacak durumda.Yarım aklına bakmadan bide akıl yürütmüş....

Vatandaşın bulduğu değişikliğe bakın efendim neymiş ingilizce he (erkek için "o") yerine she(Bayanlar için "o") ile değiştirilmiş bak baksen.Yahu İngilizce nerde aramice,İbranice nerde ne alaka.Madem bu kadar önemli bir değişiklik bulmuş deyyus, neden arabistanda basılan kuranlarla uğraşmıyo.Atfettikleri üzere kuran değiştirilemezmiş binlerce melek koruyomuşda.... Peki arabaistan kralı kim oluyorda Kuranı kerimi basarken kendi ön sözünü Kuranı kerime Sokuşturuyor?Bu Sokuşturulma değilmi?Hadi melekler bunu görmedilerde sokuşturdular kuranı kerime.Pekala kuranda bir yerlerde geçen kafirler kelimesinin yanına Parantez açıp (hristiyanlar,Yahudiler) gibi sokuşturulma değiştirme olayları neden sorgulanmıyor.Ve yine kuranda "savaş aletleri" yazan yerlerin yanına nasıl oluyorda parantez içinde (tank,top,elbombası)diğe bir açıklama sokuşturuluyor ve bu deyyus bunlarla ilgilenmeden konuşuyor.
Kurana Bu Sokmaları yapanlar kimi tarikatlar,cepheler,partiler.Herkes kafasına göre.Kafanızı yormayın avrupanın elindede bu kanıtlar mevcut ve dahası, kuranın aslında tevrat metinlerinin üzerinden geçilerek yazıldığına dair mısırda bulunan parşömenler ve daha neleri. Şimdi Noldu İslam yalanmı oldu????İslamı bitirecek kanıtlarmı bunlar :))))

Mensuplarını 2000 seneden beri kırarak,yakarak,katliamlardan geçirerek
bitirmeye çalıştıkları hristiyanlığı şimdide hurafelerle bitirmeye çalışıyorlar.Özgün bir düşünceyle bir hristiyan olarak, hristiyan ahlakın dışında bir açıklama isteyenlere söyleyeceklerim var; İsa Mesih dağdan elinde bir kutsal kitapla inmedi.İnsanlar onun hep dinsel taraflarını gördüler yahudiliğin etkisiyle.Ama aslında mesih yaşadığı zamanın analizini çok iyi yapabilen bir İNSANDI.O meleklerle ilgilenmekten veya bir secdenin nasıl kılınacağını metodlamaktan daha öte bir sosyologdu.Ve yaşadığı dünyanın sosyal bozukluklarını analiz edip tek başına bu bozuklukların düzelmesi için mücadele etti ve bu uğurda öldü.Evet insanlığın günahları onun ölüm nedenidir.Çünkü yaşadığı dünya onun dünyası değildi.Onun dünyası fakirin ve zenginin olmadığı,iki gömleği olanın birini olmayana verdiği ve böylece sosyal adaletin sağlandığı etik bir dünya, onun dünyası eline kırbaç alıp tüccarları babasının evinden yani kendi dünyasından kovduğu cesaretli ve tutkulu bir dünya, onun dünyasında zenginin onun dünyasına girmesinin devenin iğne deliğinden geçmesi kadar imkansız olan bir dünya.Bir zengin züppenin sofrasını onlara zehir edecek kadar uygulayıcı, neyse o olan bir dünya.Var olan dünyada işte bu yüzden günahlı ve mesihin ölüm nedenide bu günahların onun davasına ters düşmesi ve dur demeye çalışmasıydı.İşte bu kadar gerçek bu kadar somut bir hayat,dava.Ve şimdi insanlar çıkmışlar taş tabletlerden bahsediyorlar.Ve hristiyanlığın bitirileceğinden.Yukarıdaki düşüncelerimle bende bir hristiyanım.Ama biraz heretik olabilirim.Ve şundan hiç şüpheniz olmasın hristiyanlık bir yalan bir ütopya olsa bile uğrunda ölmeye değer.Mesih için değer.Böyle mükemmel bir ütopya için değer.Bu sizi rahatlattımı bakalım.Ve ölmek var dönmek yok bu yoldan.Bitirin bakalım bitirdik dediğiniz anda mesih gibi ölümsüzleşeceğiz ve mesihin yarattığı o dünyada hesabını soracağız...


İlla bir kitabım doğruluğu tartışılacaksa bu kitaplar tevrat ve incil olamaz kanımca.Çünkü okadar gerçekçi anlatımlar varki değiştirilseydi o bölümlerin değiştirilmesi gerekirdi.Süleymanın cariyeleri gibi,israil halkının filistinlilere yaptıkları katliamların tevratta anlatıldığı gibi.EWvet değiştirilseydi herşey kurandaki gibi süt liman olurdu.Ama esavın babasını kandırması bile anlatılıyor.İnanılamaz bir gerçekçilik.Akılcıklarınızın idrak edemeyeceği kadar.Buda Böyle Biline...
 
Kimden: Ahmed  188.38.126.***
04.04.2011 21:13:46
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Sadece bir çelişki veriyorum.


http://www.hzisahristiyanmiydi.com/tevrat-incil-celiskileri-peygamberler-nereye-gomuldu/tevrat-incil-celiskileripeygamberler-nereye-gomuldu.html

Tek harfi bile değiştirilmemiş ve tek kelimesinde bile çelişki olmadığı iddia edilen Kutsal Kitap’ta bu kez Hz. İbrahim ve Yakup’un gömüldüğü mezar hakkında yazılanları görelim;“7 İbrahim yüz yetmiş beş yıl yaşadı. Ömrü bu kadardı.

8 Kocamış, yaşama doymuş, iyice yaşlanmış olarak son soluğunu verdi. Ölüp atalarına kavuştu.

9 Oğulları İshak’la İsmail onu Hititli* Sohar oğlu Efron’un tarlasında Mamre’ye yakın Makpela Mağarası’na gömdüler.

10 İbrahim o tarlayı Hititler’den satın almıştı. Böylece İbrahim’le karısı Sara oraya gömüldüler.“(Tevrat-Yaratılış-25)Yukarıda ki Tevrat’ın Yaratılış kitabındaki açıklamalarda Hz. İbrahim’in, kendisinin Mamre şehrinde satın aldığı bir yere gömüldüğü yazmaktadır. Şimdi ayni yere gömülen Hz. Yakup’u görelim;“12 Yakup’un oğulları, babalarının vermiş olduğu buyruğu tam tamına yerine getirdiler.

13 Onu Kenan ülkesine götürüp Mamre yakınlarında Makpela Tarlası’ndaki mağaraya gömdüler. O mağarayı mezar yapmak üzere tarlayla birlikte Hititli* Efron’dan İbrahim satın almıştı.

14 Yusuf babasını gömdükten sonra, kendisi, kardeşleri ve onunla birlikte babasını gömmeye gelenlerin hepsi Mısır’a döndüler” (Tevrat-Yaratılış-50)Şimdi Tevrat’ın Yeşu kitabında Hz. Yakup’un nereye gömüldüğünü görelim;“32 İsrailliler Mısır’dan çıkarken Yusuf’un kemiklerini de yanlarında getirmişlerdi. Bunları Yakup’un Şekem’deki tarlasına gömdüler. Yakup bu tarlayı Şekem’in babası Hamor’un torunlarından yüz parça gümüşe[i] satın almıştı. Burası Yusuf soyundan gelenlerin mülkü oldu.”(Tevrat-Yeşu-24)Tevrat-Yaratılış kitabındaki Mamre şehri, Şekem oldu. Satan kişi Hititli Efron oldu, Hamor’un torunu ve şimdi de ayni konu hakkında İncil’de neler yazmaktadır görelim:“15 Böylece Yakup Mısır’a gitti. Kendisi de atalarımız da orada öldüler.

16 Kemikleri sonra Şekem’e getirilerek İbrahim’in Şekem’de Hamor oğullarından bir miktar gümüş karşılığında satın almış olduğu mezara konuldu.”(İncil-Elç.İşl.-7)İncil-Elçilerin İşleri kitabında bu kez iş daha da karmaşık bir hal almış. Şekem’de tarlayı satın alan Hz. İbrahim o0lduğu yazmaktadır. Önce Tevrat’ın iki farklı kitabında ki çelişkiyi, sonra da İncil’de ki ayni konudaki çelişkileri gördük.Eğer bu kitaplar gerçekten Tanrı’dan gelen vahiy veya esinti ile yazıldığı iddia ediliyorsa, biz de deriz ki,Tanrı böyle çelişkili şeyler vahyetmez.
 
Kimden: muşe  194.114.62.***
05.04.2011 16:03:41
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Burada müslüman kardeşlerimizin bir yanılgısına dikkat çekmek istiorum:
Incil’de Tevrat’ta Allah’ın yazıp birisine teslim edilen kitaplar degildir. Kitaplar bir tarih parçasıdır. Bu tabiki kutsal kitap olmalarıyla çelişmiyor. Çünkü her kitap ona inananlar için elbetteki kutsaldır.

Gelelim KURAN’a: Olsun Kuran Allah tarafindan gönderilsin. Ancak Hıristiyanlar/Yahudiler ve mantıklı düşünenler için bunun önemi yok. Yok çünkü önemli olan bir kutsal kitabın verdiği mesajdır. Mesaj Allah’ın eliyle yazılmış olsun olmasın içeriğinin kalitesi, universal düsünce olması ile değer kazanır. Buna en iyi örnek 10 emirdir. On emir hala güncelliğini koruyan düşüncelerdir. Aynı universal düşünceler incilde Mesihin verdigi vaazlarda da bulunmaktadır. Ancak aynı universal düsünceler Kuran’da bulunmamaktadır. Bu açıdan özellikle Incil ve Kuran karşılaştırılamaz çünkü verdikleri mesajlar tamamıyla karşıttır. Örneğin: Mesih din ayrımı yapmadan düşmanını bile seveceksin derken, Muhammed’in mesajı (ya da Islam’ın inandıgı Allah mı diyelim) bu düşünceden çok uzak. Pratikte uygulanan da bu. Nitekim Hiristiyanlar/Yahudiler Islam devletlerinde (Türkiye dahil) ikinci sınıf muamele görüyor. Nitekim Sunnilerin çoğunlukta oldugu devletlerde Aleviler (Türkiye’de) ve Siiler ikinci sınıf müslümanlar. Nitekim Siilerin çoğunlukta bulundugu devletlerde Sunniler ikinci sınıf insanlar. Neden? Çünkü Kuran Incildeki bu universal düşüncelerden yoksun.

Evet Incil Markus, Matta, Yuhanun ve digerleri tarafindan yazılmış olsun. Evet Incil’in bazı bölümleri sonrasında da degiştirilmiş olsun. Böyle değişimler olmuşsa da bu olumlu yönde olmuş olamlı ki Kuran’in aksine Incil’de universal değerlere zıt bir düşünce yok. Önemli olan da bu. Bu gün de Mesihin yaşamı milyonlarca insana OLUMLU YÖNDE ilham kaynagı olmaya devam ediyor. Milyonlarca insan bu gün de onun yolunda insanlığa örnek bir yaşam sürdürüyorlar.

Bundan 60 yıl önce Qumran mağaralarında 2000 yıllık yüzlerce döküman bulundu. O zaman da bu dökümanlarla incilin değiştirildiğinin ispatlanacağı söylendi. Ancak aradan geçen zamanda bütün dökümanlar incelendi. Bugün elimizde tuttuğumuz ne Incil’e ne de Tevrat’a çelişkili bölümler bulundu.

Geçenlerde bir kitapta şu soruyla karşılaştım: Mesihin haça gerilip dirildiğini nereden biliyoruz. Cevabı aynı kitap veriyor: „Bırakalım fiziksel kanıtı, mantıksal düşünelim: Incilden Mesihin on iki öğrencisinin de korkak olduklarını, Mesih tutuklanırken korkarak kaçtıklarını biliyoruz. Bu korkak insanlar birkaç gün sonra birden insan avcısı kesiliyorlar ve hepsi de hayatlarını Mesih yolunda feda ediyorlar. Neden? Mantığımız bize bu korkak insanlara bir şeyin cesaret aşıladığını söylemiyor mu? Bu cesaret Mesihin dirilişinden başka ne olabilir?“
Mantığımız ne diyor acaba?
 
Kimden: Hüseyin  85.105.121.***
08.04.2011 01:39:59
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Ahmet kardeşim çok saldırgansın. Kimsenin inançlarıyla dalga geçmemelisin. Bildiğin şeylerin kesinliğinden eminsen yaz kimse boş vakit geçirmesin. Duygularınla hareket etme.

Asyyrian kardeşimizi de biraz sükunete davet ediyorum. Unutma ki senin dininin öğretisi arasında birisi bir yüzüne tokat vurursa öbür yüzünü de çevirmen var. Hemen küfretmeye başlaman doğru değil.

Ahmet kardeşimizin haklı olduğu bir taraf var. Keşmir konusunda haklı. Bu şekilde inanan bir hristiyan grup var. Mezhep diyemiyorum. Çünkü sadece o bölgedeki bir topluluk.

Öncelikle Aytunç beyin sonra da Ahmet beyin 2. hatası 1500 delile cevap verememek.
Aklen bir şeyin olmadığına 1500 delil getirmek o şeyin olmadığını göstermez. İsterseniz 1 trilyon delil getirin. Yine olmadığını göstermez.
Kainattaki her bir noktayı tek tek göstererek burada yaratıcı yok deseniz bu bir yaratıcının olmadığını göstermez. Yaratıcının bir tane bile olsa herhangi bir eserini gösterseniz bu onun var olduğu için bir delil olarak kalır.
Bu delil denenler nedir bilmiyorum ama bu delilleri de merak etmiyor değilim. Nerede vardır bu deliller varsa bir kısa yol verilirse iyi olur.

Doğru olan bir taraf var yalnız. Bu konuda Hristiyan Araştırmacıların epeyce çalışma yaptıklarını fakat ne Roma kayıtlarında ne de başka tarihi belgelerde bir iz bulamadıklarını biliyorum.
Bu şekilde bir iz olmaması İsa AS diye birinin yaşamadığı anlamına gelmez. Ki zaten Yeni Ahid yazmalarından biliyoruz ki tek bir kişiden çıkan harekettir. Tek kişi üstelik insanlar arasında çok az kaldığı herkes tarafından kabul edilen birisi için o dönemde tarihi kayıtlara girecek bir iz bırakmamış olması çok normaldir. Onun öğretisi daha sonraları insanlığı aydınlatmış olabilir. Bugün de bir çok örneğini yaşadığımız gibi bir çok önemli şahsiyetin kıymeti ancak öldükten sonra bilinmiştir. Bu da akla aykırı değil.

Tarihte bin küsür senedir böyle bir kimsenin o bölgede yaşadığı milyarlarca kimse tarafından kabul edilmiş. Yaşamadığı konusunda ben bir kayıt görmedim. Bu Onun yaşadığını gösterir. Belki de bir gün böyle bir delil bile bulunabilir.

Zekeriya kardeşime tavsiyem delillerini gör inancını kendin oluştur. Ben dövemesem de abim seni döver yaklaşımı körü körüne inanç ya da başkasının imanına inanmak olur. Bu da zar atmak gibi olur ki ya onunki yanlışsa sorusunu gündeme getirecektir. Eğer bir yaratıcı var ve hesap soracaksa yarattığı akıllı insanın aklını muhatap alacaktır diye düşünüyorum. Sen bu suçu niye işledin sorusunun cevabı abim bilir olmamalı.
Bütün dinlerde kaynak kitaplar vardır. Din buna dayanır. Bu kitapların destekçisi yazmalar vardır bunlar yorumdur. Daha sonra da yorumların yorumları gelir. Bilinçli İnançlı kimse asıl kaynaktan kendi yorumunu geliştiren kimsedir. Çünkü diğerleri asıl değildir. Ama onlar da reddedilmez. Ama doğrulukları her zaman şüphelidir.

Baterisst arkadaşımın sosyolog yorumu da ilginç bir yorum. Bu da onu yaklaşımı yanlış diyemem. Ama onun bir de ibadet (dua) ettigi yeni ahidde bir çok yerde geçiyor. Bu yönünü de görmezden gelemeyiz.
Hz Musa isimli bir filmde Musa AS ın neredeyse sadece ezilen bir toplumun kurtarılmasını sağlayan bir devrimci hareket gibi yorumlanmasına benzetiyorum. O filmde de onun dini tarafı yaratıcı ile konuşması hariç nerede ise hiç yoktu. Bu da aşırı sadeleştirmek olur.
Hristiyanlıkta anlayamadığım noktalardan birisi de bu. "İnsanlığın günahları onun ölüm nedenidir". Bu bir Hristiyan alimin yorumu herhalde. Bunun mantığını çözemedim.
Niçin başkalarının hatasını üstelik suçlu olmayan birisi yüklensin. Üstelik tanrısal birisi. Tanrının kendi kendisini cezalandırması gibi bir sonuç çıkıyor.
İsa AS insanlara öğüt verirken hayattan benzetmeler yapar.Biz de şöyle bir benzetme yapabiliriz. Adalet suçluyu yakalayamazsa ya da yakaladığı halde başkasını idam ediyorsa burada benim aklıma şöyle bir çözüm gelir idam edilen daha önce suçluya kefil olmuştur. Başka bir şey aklıma gelmiyor. Hristiyan inançlarında böyle ya da buna benzer bir çözüm varmı. Bilgilendirirseniz sevinirim.

İslamdan yanlış bildiği bir şey içinde bilgile vermek isterim. İslamda Kurana önsöz dahi yazılmaz. Aslı arapçadır. Diğer dillere tercümelerine kimse Kuran diye bakmaz. Tercümeye önsöz yazmış olabilirler. Onlar tercümedir. Kutsal bir kitap değildir. Bunu şuradan biliriz. Müslümanlar orijinal Kurana abdest almadan ellerini dahi dokunmazlar. Çünkü kutsaldır. Kuran içinden bir ayet bunu yasaklar. Tercümeler için kimse böyle bir şart koşmaz. Tercümeler arapça bilmeyenlerin en azından neden bahsedildiğini anlamaları için yazılır. Tercümelerle sadece dua edilebilir. Özel bir ibadet olan namazda arapça okunur. Tercümelerle namazın kabul edilmeyeceğine inanılır.

Muşe kardeşimin Kuranı iyi incelemesi lazım. Müslümanlar zaten 10 emirin Musa AS a verildiğine inanırlar.
1. Tanrın Rabbin ismini boş yere ağza almayacaksın; çünkü Rab kendi ismini boş yere ağza alanı suçsuz tutmayacaktır.
Burada "boş yere"den kastedilen tam olarak nedir bilmiyorum. Dolayısı ile islamiyette varmı bilmiyorum.
2. Cumartesi tatili
Müslümanlar da diğer 8 ine böyle inanır aynı emirler Kuranda da vardır. Müslümanlıkta Cumartesi yerine Cuma emredilmiş. Bunun zaten ahlakla alakası yok. Ayrıca bu Hristiyanlıkta da Pazara nakledilmiş zaten.
Dinlerin emrettiği ile pratikte uygulananlar farklı olabilir. Bir dinin mensubunun yaptığı hatalar dine hamledilmez. Hitlere bakıp hristiyanlar böyledir Üsameye bakıp müslümanlar böyledir demek yanlış olur.
Ayrıca şu 60 yıl önce Qumran mağaralarında 2000 yıllık yüzlerce döküman bulunduğu söylenir durur ama kimse orijinal nüshaları ortaya koymaz. İnternette ya da herhangi bir yerde orijinallleri varsa birer resimlerini ve tercümeleri varsa temin etmeme yardımcı olursanız sevinirim. Eski inanclarla yeni inanclar arasındaki farklara ona göre kararı kendim vereyim.
"Bu korkak insanlar birkaç gün sonra birden insan avcısı kesiliyorlar ve hepsi de hayatlarını Mesih yolunda feda ediyorlar." ifadesindeki birkaçgün kısmına uyan herhangi bir şeyi Yuhannanın ilgili kısında bulamadım. Bunu için önereceğin bir yer varmı?
 
Kimden: muşe  194.114.62.***
11.04.2011 20:21:52
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Hüseyin kardeşim,
dediğin gibi, din mensuplarına bakıp hıristiyanlar şudur ya müslümanlar budur demek çok yanlış bir genelleme olur.

1. Isa ve Muhammed
Ancak dinin peygamberine bakıp hıristiyanların şöyle olması gerekir ya da müslümanlar böyle olmalıdır demek yanlış olmaz. Bu konuda ayni düşüncede olabileceğimizi düşünüyorum. Eğer aynı düsüncedeysek şu basit soruya cevap verirseniz memnun olurum: Isa takipcisi bir hıristiyan mı yoksa Muhammed takipçisi bir müslüman mı eline silah alıp kelle koparmak için yollara atılır?

2. Kuran ve arapça
Avrupa da da yıllarca Incil Latince haricinde kullanılmadı. Insanlar hıristiyanlık konusunda cehalet içerisinde bırakıldı. Kuran in arapçası da bu cehaletin devamından ve müslüman olan diğer milletleri araplaştırmaya çalıştırmaktan başka bir şey olmadığına inanıyorum.
Kuran in arapça kalması için bir sürenin olduğunu bilmiyordum.
Christoph Luxenberg in adını duydun mu Hüseyin kardeşim? Eger Luxenberg in araştırmaları doğruysa, ki ben doğruluğuna inanıyorum, neden saf Arapça olması gereken Kuran da birçok Süryanice kelime ve örneğin Süryani Azizi Mor Afrem in şiirlerinden alıntılar var? Kurandaki süre ve Luxenberg in araştırmaları!!! Çok çelişkili çok!

3. Qumran-Mağaraları
Konu hakkında internette gereken bilginin bulunduğunu sen de biliyorsun. Belgeler örneğin bugün elimizdeki tevratın 2200 yil öncesinin tevratından farklı olmadığını göstermektedir.
Ama yok sen buna inanmıyor, orjinal belgeleri incelemek istiyorsan gereken merjilere başburabilirsin. Ancak burada birisi de kalkıp senden Kuran ın Allah tarafından yazılmış/ya da yazdırılmış ilk nüshasını isterse ne yapacaksın bilemiyorum. Var mı böyle bir nüsha Hüseyin kardeşim? Bu nüshanın yokluğunu Islam nasıl açıklıyor? Eldeki en eski Kuran nüshası hangi yıla ait?

4. birkaçgün kısmı ve insan avcıları
Önerebileceğim elbette bir yer var. Ancak lokmayı ağzına koymak istemiyorum. Cevap incilde. Incil le sadece Yuhanna bölümünü kastetmiyorum. Nitekim Incil daha birçok bölümden oluşuyor. Diğer bölümleri de önyargısız okursanız "birkaçgüne" ve "insan avcılarına" dair bölümleri bulacağınızdan eminim.
Yine de size bir ipucu vermek istiyorum: Insan avcılarıyla kastedilen eline kılıç alıp kelle koparmak değildir.

başarılar.
 
Kimden: didem  88.225.128.***
13.04.2011 01:05:27
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
madem tartışıyosunuz bunu güzelce yapın kırmayın incitmeyin birbirinizi
 
Kimden: Ahmed  188.38.133.***
13.04.2011 02:12:43
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Hüseyin beyin yerine cevap vermek gibi olacak ama ben bir cevap vermek istiyorum. Hüseyin bey de daha sonra muhteşem üslubu ile bir cevap vermek isterse benim acizane cevabımdan sonra verecektir.
1. Hz. Muhammed ile Hz. İsa Efendilerimiz aynı ahlaki değerlere sahip insanlardı, peygamberlerdi. Her ikisi de büyük mucizeler göstermiş (ki mucize göstermek iyi bir şey değildir. Önemli olan din olarak ortaya koyduğu ahlaki değerlerdir, kurallardır, yaşam şekilleridir, söylediğiniz gibi ümmetlerine örnek kişilikleridir.), zalimlere karşı güçsüzlüklerine rağmen boyun eğmemiş, doğruluk için savaşmış, bağnazlaşmış yozlaşmış putperestliğe dönüşmüş dini, yeni bir dinle, çağına uygun kurallar bütünü ile aslına yani Allahın istediği şekle döndürmüştür. Ortam olarak Hz. İsanın peygamber gönderildiği ortam ile Hz. Muhammedin gönderildiği ortam arasında pek bir fark yoktur. Sorunuza gelince: EVET… Her iki peygamberin takipçileri de silah alıp kelle koparmak için yollara atılmamalı. Ancak tarih boyunca yapılmış bulunan ve kendisini İsanın takipçisi sayan bu uğurda İsanın takipçisi olduğunu söyleyen insanları dahi kılıçtan geçiren 20 civarı haçlı (Hristiyan dinci) seferini tarihin neresine koyacağız? Hadi dediğinizi kabul edelim insanlar incili bilmiyorlardı da kandırılıyorlardı. Bugün Amerikan başkanı önce Afganistanı sonra Irakı uydurma bahanelerle işgal edip abartısız olarak milyonlarca insanı öldüren savaşlar dizisini (sefer) başlatırken canlı yayında BU BİR HAÇLI SEFERİDİR deyip incilden nameler okumamış mıydı? Ya son olarak Sarkozy tarafından başlatılıp NATOya komutası devredilen haçlı seferi? İslam tarihinde en çok övünülen fetihler kansız olanlardır. Kan dökmemek için hile yapmak (Psikolojik harp teknikleri) İslam Peygamberi tarafından tavsiye edilmiştir. İslamda da bütün seferler zulümleri durdurmak için yapılmıştır. Ki sefer sonucu fetih olmuşsa zulüm kesinlikle yerini adalete bırakmıştır. Bu hep böyle olmuştur. Bugün batılıların kontrolündeki ortadoğuda kan, gözyaşı, ıstırap sel olup akarken, Osmanlı yani İslam kontrolündeki ortadoğuda kimsenin burnu kanamıyordu.

2. Evvela şunları sormak lazım: İsa Latince nerde öğrenmişti. İncilin ilk nüshaları neden 300 küsur yıl sonraya ait? Kurana gelince daha Peygamber hayatta iken ayetlerin yerleri Cebrail (Kutsal Ruh) ile beraber belirlendi. İlk halife Ebu Bekir zamanında ayetler plakalara yazıldılar. İkinci halife Ömer zamanında ise kitap haline getirildiler. Bu kitaplardan biri 4. Halife Alinin okurken şehit edildiği için üzerinde kanının bulunduğu Kuran nüshasıdır ki Topkapı sarayında ziyarete açıktır. Kuranın Arapça kalması için bir ayet yoktur zaten. Kuranın anlaşılsın diye Arapça indirildiğine dair ayet var. Araplara Latince bir Kuran gelseydi bu pek anlaşılmaz olurdu değil mi? Bahsettiğiniz Hristiyanlardaki geri kalma, ayetlerden bi-haber yaşama o yüzden olmamıştı. Okuma yazma bilmeyen birisi sadece Arapça bildiği için yanında okunduğunda Allahın ayetlerini anlayabiliyordu. Kız çocuklarını canlı canlı toprağa gömen bir milletken, tarihin gidişatına yön verecek, adalet ve merhamet timsali örnek bir millet haline gelmek… Arapların dönüşümü ancak bu şekilde oldu. İncile bakarsak zaten tamamının Allah sözü olmadığı açıktır. Pavlusun mektupları bile incilin içine alınmış. Bu Pavlus ki sünneti ve domuz eti yasağını kaldırarak (bunun adı dini değiştirmedir.) Süryani kilisesi kurucusu Havari Petrus ile ters düşmüştür. Mor Afrem alıntılarının geçmesi diye bir şey yok, olsaydı eğer - Eğer doğru söyleyenler iseler, haydi onun gibi bir söz getirsinler!- ayetini Kurana koymak bindiği dalı kesmek olurdu. İçerik bakımından benzer şeyler olabilir ki bu da benim 1. Maddede söylediğimi yani Hz. İsa ile Hz. Muhammed arasında aynı Allahın peygamberleri olma ortak noktası olduğunu ispat eder. Ayrıca hadi diyelim ki tamamı mor afremden alıntı olsun: neden İslamda (Kuranda) tevhid, İncilde teslis var? Christoph Luxenberg’in çalışmaları bilimsel kabul edilmemektedir. Onu referans vermeniz talihsizliktir. Süryanca ile Arapçanın aynı dil grubundan olması ortak kelimelerin olması bu ortak kelimelerden Kuran içerisinde geçmesi normaldir. Ateizmi övmesi sebebi ile izlenmesini sakıncalı bulduğum zeitgeist adlı belgeselde Cristopher Luxenbergin İslam aleyhinde çalışmalarındaki delillerinden çok daha sağlamları Hristiyanlık aleyhinde bulunmaktadır. Ki bu belgeseldeki deliller İslamı da Hristiyanlık değiştirildi noktasında teyid etmektedir. Şaşıracağınız bir şey söyleyeyim, Cristopherın gözünden veya bilgisinden kaçmış: Kuranda Türkçe kelime de vardır. Kuranın indiği tarihlerde ömründe Türk görmemiş insanlara Türkçe bir kelime içeren bir ayetin gelmesi ancak mucize eseridir, Kuranın Allah sözü olduğuna delildir. Bu delili daha sonra Kuranda Türkçe kelimeyi görünce hemen Müslüman olan bir Türk tacirin keşfetmesi de Kuranın, Allah sözünün ayrı bir hikmetidir. Kuranda en ufak bir çelişki yok, fakat gerek Tevrat ile İncil arasında gerekse elimizde bulunan 4 İncilden oluşan İncilin kendi içerisinde birçok çelişki vardır ve ispat edilmiştir.

3. Bu maddeye cevabım 2. maddede var. Topkapı sarayına uğrayıp ilk nüshalardan birini görebilirsin. Bu arada ilk İncil nüshalarını nerden görebiliriz? Vatikan neden müzesine koymuyor? Neden yasak/sakıncalı kitap diye bir terim vatikanda var? Neyden korkuluyor? –İsa gelse dininiz bu değildir, aslı şöyledir- dese dahi biz inanç sistemimizi değiştirmeyeceğiz açıklamasını yapmaya vatikanı kim/ne zorlamıştır? (Not: Bizim inancımıza göre Hz. İsa gelecek ve ilk olarak haçı kıracaktır yani Hristiyanlığın bugünkü inanç sisteminin yanlışlığını ortaya koyup bu sistemi yıkacaktır. Hristiyanların büyük kısmı ona inanıp aslına yani İslama dönecek, Vatikan gibi putperestliği, makam ve parayı Hz. İsayı istismar ederek tercih eden bir kısmı ise kabul etmeyip anti-crist yani deccalin yanında yer alacaklardır.)

4. Benim de sana bir önerim var, ağzına da lokmayı koyayım, Kuranın tamamını okuyabilir misin bilmiyorum ama hiç değilse Meryem Suresini oku… Bu arada önyargısızlık şart…

Didem hanıma teşekkür, diğer forum kullanıcılarına saygılarla…
 
Kimden: muşe  194.114.62.***
13.04.2011 20:15:24
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Ahmed kardeş,
yazını oradan buradan aktardığın düşüncelerle uzatıp durmuşsun. Bu düşüncelerine de zamanı geldiğinde cevap vereceğim:

1.
Ali’nin (Muhammedin damadı olacak) Topkapı Sarayındaki Kuran’dan bahsediyorsun.
Elimdeki bilgiler - ki aynı bilgilere sende ulaşabilirsin (internete bak yeter)- Topkapı’daki Kuran’ın 9. yüzyıldan kalma olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla ne Ali’yle bir alakası var ne de ilk nüshalardan birisi.

2. Islam öncesi Araplar konusunda „Kız çocuklarını canlı canlı toprağa gömen bir milletken…“ diye bahsediyorsun. Böyle bir mantıksızlığa senin bizzat inandığını sanmıyorum. Düşünmeden yazmışsın! Öyle olduğunu varsayalım! O zaman bu Arap toplumunun cocuklarını kim doğurdu! Bir düşün! Kızlar canlı canlı toprağa gömüldüyse kim doğurdu onları toprağa gömen erkekleri? Kim?

3.
Meryem suresini okudum. Anlatım çok yüzeysel. Olay hakkında daha çok bilgi istiyorsan incili okumanı tavsiye ederim.
Ancak Meryem suresinin 33. bölümü çok ilginç. Kuran Isa’nın ölümden dirildiğini mi söylüyor acaba???

4.
Tekrar Hıristiyan veya Müslümanlardan ne oldu tartışmalarına gelmeden işin köküne dönüp daha önceki yazımdaki ilk sorumu bir başka şekilde sormak istiyorum:

Isa kaç savaşa katıldı ve kaç kişi öldürdü?
Muhammed kaç savaşa katıldı ve kaç kişi öldürdü?

Soru tabiki Hüseyin kardeşe de yönelik.
 
Kimden: Ahmed  188.38.67.1***
13.04.2011 21:58:36
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Yazımı oradan buradan almadım. Elbette referans verdim, fakat hepsini ben yazdım.

1. Tebrikler hatamı yakaladın. Ama bu yakalama daha hayırlı bir sonuca götürdü beni. Hatam şu idi: Hazreti Ali’ye ait olduğunu sandığım üzerinde şehit edildiğinde kendisinden akan kan bulunan Kuran Hazreti Osman’a aittir. Zira Hazreti Osman da yani Hazreti Aliden önceki Halife de şehit edilmiştir. Topkapı Sarayında bulunan Kuran da ona aittir. Daha hayırlı sonuçtan kastım ise şudur: yukarıda Kuranın kitap haline getiriliş sürecini anlatırken bahsettiğim ayetlerin tek tek yazılı olduğu ilk nüshalar da Topkapı Sarayındadır. Bu eserleri görmek istiyorsan Topkapı Sarayı’na gidebilirsin, bunun için Müslüman olmana gerek yok.

2. Bu ne saçma sapan bir cevap, asıl ben bu cevabı nasıl verdiğine inanamıyorum. Ben sizi gerçekten düşünebilen, analitik cevaplar verebilen biri olarak tasavvur ediyordum. Elbette bütün kız çocuklarını gömmüyorlardı. Toplum içerisinde böyle kötü bir adet vardı ki 2. İslam Halifesi olan ve adaleti ile tarihte yerini alan Hazreti Ömer de Müslüman olmadan önce kızını toprağa gömenlerden biridir. Değişimi görüyor musunuz? Hatta bununla ilgili bir Kuran ayeti de vardır: Diri diri toprağa gömülen kız çocuğunun hangi suçla öldürüldüğü sorulduğu zaman..." (Tekvir, 8-9)

3. Doğduğum gün, öleceğim gün, diri olarak kabrimden kaldırılacağım gün bana selâm olsun, ben selâmet ve güven içindeyim. Bu ayetten sen ne anladın bilmiyorum ama açıklayayım. Hazreti İsa Efendimizin bir duasıdır bu. Doğduğu güne (Geçmiş zaman kipi), öleceği güne (Gelecek zaman kipi) ve yeniden diriltileceği güne selam ediyor. Hazreti İsa sizin dediğiniz gibi ölmedi. Allah katına kaldırıldı. Tekrar dünyaya dönecek (İnşaallah 10 yıl içerisinde bu büyük mucizeye şahit olacağız.) yaşayacak, evlenecek, iki çocuğu olacak, birinin adı Muhammed diğerinin adı Musa olacak ve hayatını tamamlayıp her insan gibi ölecek (Her nefis, ölümü tadacak, sonra döndürülüp bize getirileceksiniz. Ankebut, 57). Her nefis yani can ölümü sadece tadacak, ölüm bir son olmayacak. Kıyamet sonrası tekrar diriltilecek. Hazreti İsanın da ayette bahsettiği -diri olarak kabrimden kaldırılacağım gün- de bu kıyametten sonraki diriliş günüdür. Bu süreçte Hazreti İsaya has bir süreç değil, tüm insanlar için olacak bir süreçtir. Hazreti İsa ölmedi, hatta çarmıhı görmedi bile. Çarmıhtaki Onu Romalılara ispiyonlayan Yahuda yahudisidir. Ki çarmıh olayından sonra bir daha görülmemiştir. Kuranı Kerim’in özelliğidir. Özeti verir, detay Hazreti Muhammed tarafından açıklanır. Her olayı açıklamalı olarak verseydi, Kuran 100000 sayfa olurdu. Ezberlenmesi de mümkün olmazdı. Detay istiyorsanız eğer tefsirlere bakacaksınız. Ayrıca Allah sözü varken Mattanın Markosun Lukanın Yuhannanın sözlerine gerek yok. Onlarca yıl okumuşluğum var zaten bu kitapçıkları (kısalığından dolayı kitapçık diyorum, Hazreti İsanın ağzından aktarılmış gerçek Allah sözlerini de içeren bir kitaba aşağılama ile bakamayız, bakarsak İslamdan çıkarız…).

4. Hazreti Muhammed ile Hazreti İsayı katıldığı savaşlarla karşılaştırmak kadar saçma bir şey yoktur. Çünkü Hazreti Muhammed aynı zamanda bir devlet başkanıdır. Bir devletinin yanında bir ordusu da vardır. Kendisinin yanındakilerin sayısı çok fazladır (Veda Hutbesini 120000 kişi dinlemiştir mesela). Hazreti İsanın hayatında ise kendisine iman edenlerin sayısı değil bir devlet kurmak, kendisini koruyacak kadar dahi yeterli değildi. Allah tarafından göğe kaldırılarak kurtarılmasının sebebi de budur. Allah Hazreti İsa gibi bir kulunu Romalı putperestlerin eline mi bırakırdı? Tabi sonuç olarak diyeceksiniz ki, Hazreti İsa hiç savaşa katılmadı, kimseyi öldürmedi fakat Hazreti Muhammed 10 kadar savaşa katıldı ve birkaç kişiyi de öldürdü. Hazreti Muhammed (Haşa) vahşi, Hazreti İsa sonsuz merhamet sahibidir. Bu çok yanlış bir analiz olur. Zira bu iki peygamber de doğru bildiğinden canı pahasına dahi asla taviz vermedi. Ayrıca Hazreti İsa ölmedi, tekrar dünyaya dönecek. Çok büyük bir savaşta lider olacak ve deccali öldürecek. Bu olaylara hep beraber şahit olacağız.

Asıl soru şu: daha önce de bahsettiğim Hazreti İsa adına düzenlenmiş savaşlar dizisindeki vahşetleri bu seferlerin sonuncusu da halen tüm şiddeti ile sürerken hangi merhamet ölçüsüne sığdıracağız?

Saygılarımla…

(Peygamberlerden bahsederken ismi ile değil de Hazreti Muhammed veya İsa Efendimiz gibi bir ibare kullanmak saygının gereğidir diye düşünüyorum, lütfen siz de riayet edin...)
 
Kimden: muşe  194.114.62.***
14.04.2011 13:59:25
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
1.
İslam kaynakları Topkapı’daki Kuran’ın 9. yüzyıldan kalma olduğunu söylüyorlar. Yani Osman ve Ali’den en az 200 yıl sonra. Yani üzerindeki kan da ne Ali’nin ne Osman’ın.

3.
Çelişkili yazmışsın. Sen kendin İsa için „Hazreti İsa sizin dediğiniz gibi ölmedi. Allah katına kaldırıldı. Tekrar dünyaya dönecek“ diye yazdın. Yani İsa ölmedi diyorsun. Kuran sa açıkça İsa DİRİLTİLECEK diyor. Ölmeyen birisi neden diriltilsin?
Bu sure açıkça İncilin doğrulugunu tesbit ediyor: Mesih haça gerildi ve üçüncü günde dirildi.

4.
Duğrudur. İsa hiç kılıçla savaşa katılmadı ve insan öldürmedi. Muhammed ise yazdığın gibi elinde kılıçla savaşa katıldı ve insan öldürdü.

Simdi senin de yazdığın asıl soruna gelelim:
Hıristiyanlık adına kan döküldü. Islamiyet adına da! Erdoğan Aydın’ın „Islamlaştırıldığımızın resmi olmayan tarihi“ kıtabını okursan sadece Türklerin kanının ne kadar aktığını iyice anlarsın. Anadolu Hıristiyanları (Ermeni, Süryani, Rum) özellikle 1915 te kılıçtan geçirilirken nehirler kana bulandı. Bunu neden unutuyorsun Ahmed kardeşim? Sana kalırsa Osmanlının Viyana kapılarına dayanması da bir nezaket ziyaretiydi! Burun kanatmayan Osmanlı, Türklerin hayellerinde vardır. Bırak batılıyı git sen bir de Araplardan dinle Osmanlıyı. Onlar daha ne katliamlar anlatacak. Bir örnek vereyim. Tanıdığım Müslüman Tunuslu Süryanileri gördüğünde sevinir Türklerde ise küfür ederdi. Sordum! Tarihleri yüzünden dedi. Neden acaba, bir düşün? Kendimizi övmek kolaydır. Takdiri bir de başkalarına bıraksak daha iyi değil mi?

„İslamda da bütün seferler zulümleri durdurmak için yapılmıştır“ diyorsun. Bu cümlenin Bush’un ve Sarkozy’nin „Adaleti, Cumhuriyeti“ götüreceğiz cümlesinden ne farkı var? Haklı ve haksızlık kişi ve görüş açısına göre tanımlanır. Bunu unutmayalım.

şimdi gelelim asıl sorunun asıl cevabına:
Burada batılı devletleri Afganistan’a, Ortadoğu’ya girdikleri için hep eleştirip durdun. Neden! Bu sürdürülen savaşların Muhammed’in savaşlarından ne farkı var. Onlar da saldırıya uğradılar veya uğrayacaklarına inandıkları için savaşıyorlar. Muhammed de aynı düşünceden yola çıkarak savaşa katılıp adam öldürmedi mi? Ben arada fark görmüyorum.
Dolayısıyla ben Bush, Sarkozy ve Muhammed arasında hiç bir fark görmüyorum.
Dolayısıyla ben Muhammed’in sadece ve sadece bir Arap devlet adamı olduğuna inanıyorum. Ve o da, bugünkü Kadafi ve diger birçok diktatör ve politikacı gibi amacına ulaşmak için dini kullandı.
 
Kimden: muşe  194.114.62.***
15.04.2011 08:56:27
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Burada bazı okurların arzusu gibi bazı kelimeleri (Hazreti, Efendimiz, …vb) kullanmadıysam bu saygısızlığımdan değildir. Kusuruma bakılmasın.
Ama bir amaç göz önünde bulundurulduğunda bu tür kelimeler önemini kaybeder.
Mesih, sadece köle ve hizmetçilerin ayak yıkadığı bir dönemde haça gerilmeden bir kaç gün önce kalkıp öğrencilerinin ayaklarını yıkamıştır. Bazı insanların gözünde O kendini alçatmıştır. Ancak liderlere, insanlığa örnek bir davranıştır bu, takdir edilmesi gerekir.
Eşitliğin, çağdaş sistemin temelini oluşturan bu, ve buna benzer mesajlar incilden bize aktarılır. Bu mesajlar göz önüne alındığında ilk/son peygamber, Allah’ın sözüdür/degildir, söz değiştirildi/değiştirilmedi, hazreti/efendi tartışmaları değerini yitirir.
Nitekim Allah peygamberleriyle bize bir mesaj vermek istemiştir. Ama en önemlisi de bu mesajın içeriği ve mesajın anlaşılıp bizim mesaj doğrultusunda hareket etmemizdir.
Mesih korkak değildi. Evet O belki elinde kılıçla savaşa katılmadı. Ancak O haça gerilene kadar köhne, yobaz ve eşitsizliğe karşı savaşını verdi. Buna, bu gün de bildiğimiz gibi çok cesaret ister. O savaşında kılıç yerine sevgi ve eşitliğe dayanan yolu seçti.
Allah Mesih’i haçtan kurtarmadı. Aksine onun haça gerilmesi ve diriltilmesiyle mesajını tamamladı. Bu mesajla bizim de kurtulmamızı istiyor. Bu örnek yaşam bugün de milyonlarca insanın yaşam kaynağı olmaya devam ediyor.
Sevgi ve eşitliğe dayalı yaşayış tarzıyla Mesih bize örnek olmustur ve O, ona inananların da aynı şekilde örnek bir yaşam sürdürmelerini beklemektedir.
 
Kimden: edip  78.161.86.5***
19.04.2011 15:09:38
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
hani deyvone hatu deyvantır travu mınne ma kay ıkdovın ımshoye trove havqa ıkdıtın bi tahrestetgu hatu mıkkas kumcavbitu lani zıt komdeyvini ıgdu kalbene kıb ın germe fushun bashlomo
 
Kimden: muşe  94.69.50.61***
21.04.2011 17:11:27
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
ahuno edip,
lo ahna dayvonena u lo hınnık. Dialog ko saymina. U nişeythan latyo dmaklıbinane li mşihoyutho.

a khabreythukh kalbe/garme latne şafire, ko makivi ğalabe.
 
Kimden: can  88.240.17.3***
21.05.2011 18:30:13
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
hey ahmed seni site icinde cok fazla gormekteyim ha buna bi sey demiyorum yanlis anlama ama burda bizim dinimize camur atiyorsun sana onerim youtube adli internet sitesinden 15 part lik İsa Mesih in yaşamı adli bir film var tutku falan onlari demiyorum eskiden bende vcd si vardi neyse devam edeyim sagdan soldan dogrulugu belirsiz haberleri sen veya baskasi kanit olmadan kopyala yapistir yaparsa dogru yola nasil ulasilabilir ki buraya birseyler yazmadan once ilk basta dogrulugunu kanitlamalisiniz ha siz diyeceksiniz kibu film in dogru olduguna nerden inanabilirimki cevabim sudur ki o filmdeki herbir kare incilden alinmistir

saygilarimla...
 
Kimden: PINO  87.64.194.1***
22.05.2011 22:22:51
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Butun muslumanlar terorist degil,ama butun teroristler musulmandir.Ben butun dinlere saygim sosuzdur musluman dini haric ;çunku nerde musulmanlik orda problem ,ben avrupa da yasiyorum ,musulmanlarin oturduklari butun mahaleler kirlidir yada yerlestikleri hangi mahalle olursa olsun kirletiyorlar,asla musulman bir memlekete yasayamam bir kere mumkun degil.
 
Kimden: mehmet  85.101.182.***
31.05.2011 13:24:50
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
PINO Terbiyesizleşme asıl geçersiz din olan hristiyanlar teröristtir arnavutluk bosna kosova gibi nüfusunun 70 00 fazlası ülkeler yakında avrupa birliğine girecek ve çok çocuk yapmaları ile ele geçirecekler oraları fransayı italyayı fransa da müslümanların nasıl nüfus olarak artdığını siz iyi bilirsiniz hollanda da aynı durum geçerli ama ırakta mısır da bi hristiyanın yaşam hakkı bile yoktur : ) belçika da git lübnanlı hristiyanların mahallesine isveçte ıraklı süryanilerin mahallesine pislik içinde yaşıyorlar afrikalılar bile daha temiz insan yerine bile koymuyorlar doğulu diye süryanilerin asurileri her ne kadarda hristiyan olsalarda sonuçta avrupalı değiller eee tabi suriyeli süryaniler körfez arap ülkelerinde köle gibi çalışıyorlar orada problem yok.
 
Kimden: okuk  88.229.196.***
30.06.2011 14:37:45
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Ne kadar cahil, saplantı bağnaz ve bilgisizsiniz. Hepiniz birbirinizi suçluyorsunuz size öğretilenleri kıçından anlayıp kendi kör beyninizle anlatmaya çalışıyorsunuz.

Öncelikle şunu bilmenizi isterim, kağıt araplara ve orta asyaya 751 yılından sonra yani talas savaşından sonra gelmiştir eldeki hiç bir kitap 751 den önce değildir.

Diğer önemli konu ise gerek hristiyanlık gerek müslümanlık hatta yahudilik insanlık tarihi için kara sayfalardır. her 3 dinin temeli vahşet üzerine kuruludur ve hatta burda bile siz kendi kendinizi yiyorsunuz sırf bu dinleri aklamak adına.

Bir diğer soytarıda osmanlı ile beraber Türükleride içine katıp barbar soykırımcı olarak ifşa etmeye çalışıyor. Hep at gözlüğü ile bakıp taraflı yanlarınızla düşünüyorsunuz, yakın tarihte din adına yapılan soykırımlar daha çok tazedir, inkalar, amerika yerlileri, hindastanda yapılan katliamlar
fransızların cezairde yaptıkları katliamlar, avusturalya yerlilerine yapılan afrikada yapılan katliamlar, çinde halen devam eden katliamlar bunların kanlarının kokusu daha geçmemiştir.

Son olarak, Ne muhammed ne isa nede musa yaşamış kişiliklerdir onlar bağlı bulunduğu toplumnların efsaneleştirdiği ve kendi toplumlarının anlayşını ve kültürünü kattığı kollektif bir bilincin ürünüdür. O yüzden yok birbirinizden farkınız!!
 
Kimden: Muşe  80.66.6.99***
07.07.2011 19:10:40
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Bu sitede yazıları okurken aklıma Köroğlu nun
"Tüfek icat edildi, Mertlik bozuldu!" lafı geldi... Bir de interneti tanısaydı ne derdi acaba Köroğlu!

Araştırmadan atıp tutuyoruz işte internette. Düşünmeden yazıyoruz hep.

Dinleri suçluyor okuk kardas! Birbirimizi yediğimizi yazıyor okuk kardaş! Sonrasında ise kendisi bir site konuğuna "soytarı" diyor. Ayıp etti okuk kardaş! Keşke o da birbirimizi yememize katılmasaydı! Bari o bize daha iyi örnek olsaydı!

Soytarı derken aklıma ne geldi:
okuk kardaşın bir soytarı(!) yla başlıyan cümlesi öyle ilginç ki! Acaba Osmanli ile Türkleri birbirinden ayıran kaç vatandaş var, merak ettim.
okuk kardaş at gözlüğünü atmamızı istiyor. Çok güzel, beğendim. Ancak at gözlüğünü atınca neden okuk kardaş etrafındaki katliamları saymıyor da Amerika va Avustralya ya gidiyor anlamadım. Süryani ve Ermenilere olan katliam, dökülen kanların kokusu hala burnumuzdayken kalkıp sen bunu bir tarafa bırak ve amerikalıya dilini uzat. Olmadı! At gözlüğünü atmak, yakın çevreye bakmayı da gerektirir. At gözlüğünü atmakla uzaklara bakmalıyız ama yakın çevreyi de unutmamalıyız.

Osmanlı ile Türkleri birbirinden ayıran okuk kardaş ve yandaşları, bir de internetten hem de türkçe yazılı 6/7 eylül olaylarını araştırsınlan! Düşüncelerini bize bildirsinler!

Okuk kardaşın gözünden kaçtı galiba: Kitap la kasdedilen hep sadece bir kağıt birikimi değildir. Bugünkü haliyle kağıdın olmadığı bir zamanda da papirus, deri ve daha nice sey üzerine yazılan eserler vardı ve bunlar da kitaptı.
 
Kimden: Hasan Erdim  78.173.72.7***
08.07.2011 02:15:08
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz bu iş hiç bitmez.
benim babam senin babanı döver, yok yaaa asıl benim babam seninkini döver yok gözünü şişirir, kuşbaşı doğrar, kıyma yapar vs. vs.

şimdi hepinize, buyazıyı okuyan herkeze soruyorum.
Allaha, Tengrıya, god a, theoya, dioya ve adı şuanda aklıma gelmeyen bütün isimleri yani tek bir yaratıcı güce İNANIYORMUSUNUZ?

Eğer inanmıyorsanız zaten diyecek birşey yok.

inanıyorsanız ozaman inandığınız o varlığı kullanarak başkalarına üstünlük sağlamaya çalışmayı bırakın çünki bence bu onun hiç hoşuna gitmez.
ama hayır ben onun adına karar vererek yapılan aynı hataya düşmek iştemiyorum belkide böyle olmasını istiyordur?

sonuçta bunun adı İNANÇ ama İSPAT değil bana göre öbür tarafta eğer varsa göreceğiz kim haklı.
ama lütfen sahte mücadelelerle bu dünyadaki hayatımızı birbirimize zehir etmeyelim birbirimize.

ben bu söylediklerimi İSLAM dan yanı KURANIKERİM den aldığım
mesaj ile söylüyorum belki düşünürsünüz diye.

yukarıdaki reportajı yapan kişiye gelince tengri onuda korusun sizleride.

saygılarımla
Hasan E. Ateşlier

bende bir almaya azınlığı olduğum için lütfen gramarım için özür dilerim.
 
Kimden: Hasan Erdim  78.173.72.7***
08.07.2011 02:59:46
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
bir de aklıma gelen birey daha.

belki bizde kendi hristiyanlığımızın ortaçağını yaşıyoruzdur. Inquisition geçirimişiş, belkide cruzade yapmaya çiktik yada peygamberimizi astık.

arkadaşlar yaraların kaşınması kanatılması hiç birimize yaramaz. asıl marifet yaralara merhem olmak.

benim dedem atam giritte ezildi işkence çekti neden türk olduğu içinmi? değildi sadece inancı farklı idi.
şimdi ben bütün rumlara düşman mıyım nasıl olurum kendi genetiğim müsade etmez insanlığım izin vermez. dedemde düşman değildi sadece geçmişi hatırladıkça ağlardı çünki onlar kardeşleri idi kanı idi canı idi. tengri rahmet eylesin dedeme ve bütün geçmiş iyi insanlara.

bügün dünya başka bir dünya osmalı neden yıkıldı?
türkiye osmanlının mirasına sahipmi çıkıyor?
ozaman biz osmalıyız, bizansız, romayız, biz düşünüyoruz ozaman varız, biz insanız, topraktan geldik bu dünyada hükümdarız.!

vatan hepimizin inanmıyorsan vatan için savaşan dedene atana sor soramıyorsan çanakkale boğazından bir yudum açı su, tuzlu su iç göreceksin tadı aynı gözyaşı gibi.
belki düşünürsünüz diye yazıyorum.

saygılarımla
Hasan E. Ateşlier

not: yukarıda birisi birine deyyus demiş bu kelimenin kökeni latincede diyos eski yunancadan Dionysos dan geliyor olabilirmi?
 
Kimden: Muşe  80.66.6.99***
20.07.2011 19:00:38
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Geçenlerde Girit e uğradım. Girit te sakin, çogu kez vurdumduymaz insanlar gördüm. Bana hoşgörülü insanlar gibi geldiler. Nitekim birisi Girit halkını Türk halkıyla karşılaştırdı: "Girit te birçok yerde sağlam camiler var" dedi "ancak Içanadolu daki kiliseler ne durumda!" diye sordu.

Girit lilerin birisine acı çektirmiyeceği düşüncesi bende uyandı o geziden sonra. Ama Hasan kardeşin anlattığı kadarıyla acı çekenler de olmuş.

Merak ettim, Girit asıllı Almanya azınlığı üyesi Hasan kardeş nasıl Süryani sayfasını bulmuş ve söhbetimize katılıyor? Süryanilerle hangi bağlantısı var acaba?

saygılar
 
Kimden: jesus  74.72.56.22***
11.07.2012 00:52:27
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
(Bible): ISAIAH:
29:11 Sizin için bütün görüm
Mühürlenmiş bir kitabın sözleri gibi oldu.
İnsanlar böyle bir kitabı
Okuma bilen birine verip,
‹‹Rica etsek şunu okur musun?›› diye sorduklarında,
‹‹Okuyamam, çünkü mühürlenmiş›› yanıtını alırlar.

29:12 Kitabı okuma bilmeyen birine verip,
‹‹Rica etsek şunu okur musun?›› diye sorduklarında ise,
‹‹Okuma bilmem›› yanıtını alırlar.

29:13 Rab diyor ki, ‹‹Bu halk bana yaklaşıp
Ağızlarıyla, dudaklarıyla beni sayar,
Ama yürekleri benden uzak.
Benden korkmaları da
İnsanlardan öğrendikleri buyrukların sonucudur.

29:14 Onun için ben de bu halkın arasında yine bir harika,
Evet, şaşılacak bir şey yapacağım.
Bilgelerin bilgeliği yok olacak,
Akıllının aklı duracak.››


(Quran): 96 ALAK:
1-Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2-O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı.
3-Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.
4-O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.
5-İnsana bilmediği şeyleri öğretti.
---------------------------------------
(Bible): ISAIAH:
28:9 ‹‹Kimi eğitmeye çalışıyor?›› diyorlar, ‹‹Kime iletiyor bildirisini? Sütten yeni kesilmiş, memeden yeni ayrılmış çocuklara mı?

28:10 Çünkü bütün söylediği buyruk üstüne buyruk, buyruk üstüne buyruk, kural üstüne kural, kural üstüne kural, biraz şurdan, biraz burdan...›› ‹‹Sav lasav, sav lasav, kav lakav, kav lakav, zeer şam, zeer şam!››

28:11 Öyle olsun, o zaman RAB bu halka yabancı dudaklarla, anlaşılmaz bir dille seslenecek.


(Quran): NECM 53:
2 - Arkadaşınız (Muhammed) sapmadı, azmadı.
3 - O, hevâdan (arzularına göre) konuşmaz.
4 - O(nun konuşması kendisine ) vahyedilenden başkası değildir.
5 - Onu, müthiş kuvvetleri olan biri öğretti
6 - (Ki o) akıl ve görüşünde kuvvetli (bir melek)dir. Hemen (gerçek meleklik şekliyle) doğruldu.
7 - O, en yüksek ufukta idi.
8 - Sonra (Cebrail ona) yaklaştı ve (aşağıya doğru) sarktı
9 - Onunla arasındaki mesafe, iki yay kadar, yahut daha az kaldı.
10 - (Allah), kuluna verdiği vahyi verdi.
11 - Onun gördüğünü kalb(i) yalanlamadı


(Bible) : ISAIAH:
41:29 Hepsi bomboş, yaptıkları da bir hiç.
Halkın putları yalnızca yeldir, sıfırdır.››

42:1 ‹‹İşte kendisine destek olduğum,
Gönlümün hoşnut olduğu seçtiğim kulum!
Ruhumu onun üzerine koydum.
Adaleti uluslara ulaştıracak.

42:2 Bağırıp çağırmayacak,
Sokakta sesini yükseltmeyecek.

42:3 Ezilmiş kamışı kırmayacak,
Tüten fitili söndürmeyecek.
Adaleti sadakatle ulaştıracak.
 
Kimden: jesus  74.72.56.22***
11.07.2012 01:10:50
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
(Bible): Ezekiel:
18:19 ‹‹Ama siz, ‹Oğul neden babasının işlediği suçlardan sorumlu tutulmasın?› dersiniz. Bu oğul adil ve doğru olanı yapmış, bütün kurallarımı dikkatle izlemiştir. Böyle biri kesinlikle yaşayacaktır.

18:20 Ölecek olan günah işleyen kişidir. Oğul babasının suçundan sorumlu tutulamaz, baba da oğlunun suçundan sorumlu tutulamaz. Doğru kişi doğruluğunun, kötü kişi kötülüğünün karşılığını alacaktır.


(Bible): DEUTERONOMY:
18:15 Tanrınız RAB size aranızdan, kendi kardeşlerinizden benim gibi bir peygamber çıkaracak. Onu dinleyin.

18:16 Horevde toplandığınız gün Tanrınız RABden şunu dilemiştiniz: ‹Bir daha ne Tanrımız RABbin sesini duyalım, ne de o büyük ateşi görelim, yoksa ölürüz.›

18:17 RAB bana, ‹Söyledikleri doğrudur› dedi.

18:18 ‹Onlara kardeşleri arasından senin gibi bir peygamber çıkaracağım. Sözlerimi onun ağzından işiteceksiniz. Kendisine buyurduklarımın tümünü onlara bildirecek.

18:19 Adıma konuşan peygamberin ilettiği sözleri dinlemeyeni ben cezalandıracağım.

18:20 Ancak, kendisine buyurmadığım bir sözü benim adıma söylemeye kalkışan ya da başka ilahlar adına konuşan peygamber öldürülecektir.›


(Bible): JOHN :
14:15 ‹‹Beni seviyorsanız, buyruklarımı yerine getirirsiniz.

14:16 Ben de Babadan dileyeceğim. O sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye size başka bir Yardımcı, Gerçeğin Ruhunu verecek. Dünya Onu kabul edemez. Çünkü Onu ne görür, ne de tanır. Siz Onu tanıyorsunuz. Çünkü O aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır.

14:18 Sizi öksüz bırakmayacağım, size geri döneceğim.

16:12 ‹‹Size daha çok söyleyeceklerim var, ama şimdi bunlara dayanamazsınız.

16:13 Ne var ki O, yani Gerçeğin Ruhu gelince, sizi tüm gerçeğe yöneltecek. Çünkü kendiliğinden konuşmayacak, yalnız duyduklarını söyleyecek ve gelecekte olacakları size bildirecek.

16:14 O beni yüceltecek. Çünkü benim olandan alıp size bildirecek.

17:1 İsa bunları söyledikten sonra, gözlerini gökyüzüne kaldırıp şöyle dedi: ‹‹Baba, saat geldi. Oğlunu yücelt ki, Oğul da seni yüceltsin.
 
Kimden: jesus  74.72.56.22***
11.07.2012 01:37:34
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
Merhaba yukarida bikac ornek gosterdim Qurandan ve Bible dan umarim sizin icin iyi bir bilgidir. ozur diliyorum benim turkcem cok iyi degil.Sonuc olarak, Christian, Muslim, Jewish hepmiz butun insanlar kardesdir!kimse kimseyi inciltmemeli uzmemeli. Bible beni Qurana yoneldi, cunku bible daki sorularimin cevablarini Quranda buldum ben. eger gercekten dusunerek okur ve anlarsak...

baska birkonu: Hz.ISA peygamberimiz Aramice konusurdu ama original biblelar nedense Aramice degil Roman Greek alpabesidi.(yani hz.isanin dili degildi) bible okudum zaman ACTS bolumunde Barnabas adinda bir kisiden bahsediyordu(BIBLE ACTS tamimini okuyun) hz.isa nin en yakin arkadasi ve yaninda olan bir kisiydi. Turkiyede Bible of Barnabas , bulundu. ortada muslumanlik yok iken ve daha hz.muhammed dogmadan once yazilan yazilar. 1500 yillik ve deriye yazilmis Aramic(hz.isanin dilinde) bible.

ve Jesus never said I m God. 12 havariler. herzamaN HZ. ISanin Allah oldugunu soylediler. ama isa hic soylemedi ben Allahim.
1 Allah dua etmege ihtiyac yoktur ama hz.isA dua ettiallaha
2 ALLAH dogmadi ve dogurulmaz ama hz.isa Dogdu `mariam oglu isa`
3 Allah yemek yemek,su icmez etc. but hz. isa yemek yedi ve uyudu.
4 Allah herseyi bilir ama jesus NOT.

LUKA 6:12 O günlerde İsa, dua etmek için dağa çıktı ve bütün geceyi Tanrıya dua ederek geçirdi.
(Allah hic bir sey icin dua etmez.)

Lailahe Illah MuhAMMEDUN resulluah.

 
Kimden: baterisst  94.55.210.1***
13.07.2012 20:00:04
Cevap: Hıristiyanlığı bitirecek kitabeler Türkiye de...
jesus isimli yorumcuya.

Lütfen kıt bilginizle birşeyler bildiğinizi zannederek burada atıp tutmayın.Heleki kuranı referans göstererek hiç bir yorum yapmayın mesihle ilgili.Yapsanızda kendi çapınızda takılmış olursunuz zaten.Kuranın orjinali bile yok elinizde bi osman toplamış bi ömer toplamış karman çorman olmuş dizilişleri bile doğru değil gelmişsiniz yok incil değiştide tahrif oldu aslında şöyleydi diyosunuz.Sizler bunu savunarak kendi kitabınızı bile yalanlamış oluyorsunuz.
Çünkü kitabınızda hristiyanlar ellerindeki incile uysunlar diğe maide süresinde,kuranda onlarca ayet var allahın sözünün değişmeyeceğine ve kimsenin değiştiremeyeceğine dair.Ya siz bu dini uydurdunuz böyle çelişiyorsunuz bu savunduklarızla yada kendinizi kandırıyorsunuz.Bence siz de inanmıyorsunuz kurana.Bu yalanlar hristiyan mesih düşmanlığınızın bir ürünü.Mesih, yok ben tanrıyım dememiş işte öğrencileri demiş.Kardeşim ne anlayışsız insanlarsınız...Daha kuranınızda mesih için kullanılan ruhullah (allahın ruhu) sıfatı niçindir ozaman.Mesih madem allahın ruhu yani allah değilde siz niçin ozaman hz. musaya kelamullah, mesihe ruhullah (allahın ruhu)peygamberiniz muhammede resulallah (allahın resulu)sıfatlarını takıyorsunuz?Evet kuranında dediği gibi isa ruhullahtır yani yüzde yüz allahın ruhudur.Yani allahtır.Anladınmı şimdi niye havarilerin mesihe allah dediğini kardeşim.Yani sizde allah diyorsunuz zaten ruhullah diyorsunuz ama siz kendi kitabınıza bile inanmayacak kadar onu tahrif etmeye çalışıyorsunuz çıkarlarınız doğrultusunda.Bedenini mesih zaten insan oğlu diyerek incillerde bu iki doğayı(ruhu ve bedeni)ayırdı zaten.Neymiş efendim allah herkeze kendi ruhundan vermiş peki niye mesihe ruhullah sıfatını kuran özel olarak vermiş.Ruhul kudüs niçin der?Biz mesihe allah derken onun bedenine demiyoruz allah olan ruhuna diyoruz.Beden ölümlüdür bunudamı idrak edemiyorsunuz.Allah ölürmü hiç.Anlama sorununuz var.Dediğim gibi buda sizin mesih düşmanlığından ileri geliyor.

Efendim neymiş paganlar isa mesihi kendi pagan kültürleriyle harmanladılar bozdular hristiyanlığı diğe bi islam teoriniz vardır.Pekala bizim dinimiz paganlardan esinlendi bu kılığa girdi, peki sizin dininiz.Hiç araştırdınızmı kara taş dediğiniz kabede islamdan önce kimlerin tavaf yaptığını.Putperes araplar kabeyi kurmuştur içlerinde 72 tane put vardır.En saygınıda el-lah dır.Asuricede bu putun adı allaha dır.Yani sizin bugün kıldığınız namaz bir pagan tapınma biçimi zaten.Kıble olarak kabeye dönmeniz ve karataşa secdeler kılmanız,şeytan taşlamanız,Bunlar pagan ayinleri.Ha bu arada kıbleniz ilk önce israildi bakara süresinde yazar sonra bir ayetle kıblenizi kabeye çeviri vermiş ellah indirdiği ayetinde bunu hiç duydunmu.Ama dimi EL-LAH IN işine karışılmaz dimi.Sonrada hristiyanlık biter şu olur bu olur.Mesihe zerre kadar imanınız varsa eğer siz müslümanların, bu konulara girmeden önce şu sözü aklınıza getirin kardeşinin gözündeki merteği görürsünde kendi gözündekini niye görmezsin diğe bir söz vardır.Bu sitede bizim mesihimize incilimize,yehovamıza hakaret etmeyi kesiniz aksi takdirde böyle sizi çürütürüz.Buna ava giderken avlanma denir.Yine mesihin bie sözüyle kapatayım "kendine nasıl davranılmasını istiyorsan sende öyle davran"....
 
CEVAP YAZ - Onaylı Üyelik Gerektirir
isim:
konu:
cevap:
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım