mara

             
 
GÜNCEL
ARAMA MOTORU

Web'de Ara Site içinde Ara
 
Forum sözleşmesi


E-posta: Şifre: Şifre Hatırlat | Üye Ol

KONUYU AÇAN: A.Vahap Omuzlar 78.170.67.1***
15.05.2015 14:24:58
Konu: EROL DORA İLE RÖPORTAJ (2)
Terör Örgütlerini Kimler Niçin Finanse ediyor?

Dora; Daiş ve İŞİD gibi örgütlerin böyle bir güce ulaşmaları ulusları güçleri ari olarak bunların dışında değerlendiremeyiz. Bu kürüsel güçlerinde bu olaya dahil olduğunu düşünüyoruz, bu aslında Ortadoğu’nun yeniden dizayn edilmesine yönelik olan bir projedir. Bir günde Musul alınıyor, Şengal’le giriliyor, Mahmur’a giriliyor ve 30 kilometre Erbil’e yaklaşılıyor bu güç nereden çıktı. Uluslar arası küresel güçlerinde müdahilliği vardır, bunlar bu silahları bu gücü nereden bulmaktadırlar bunlardan yardım alınarak bu güç ortaya çıkmaktadır. Bunların amacı Ortadoğu’da ki enerji yollarını yeniden dizayn etmek istiyorlar. Enerji kaynaklarını kendi hegemonyalarına almaya yönelik bir çalışmadır.

Omuzlar; Bu Terör Örgütleri Halklara Çok Zarar Verdimi, İzlenimlerinizi Anlatır mısınız?

Dora; Binlerce Ezidi, Türkmen ve Rojava’da ki Kürtler ve tabiî ki unutmamak gerekir Ninova’da 200 bin Asuri, Süryani ve Keldani halkı, kendi bölgesini Ninova ovasını boşaltmak zorunda kaldı, İŞİD saldırıları sonucunda yine çok yakın bir zamanda 35 Asuri Süryani köyüne saldırıldı, şuanda 200 üzerinde kadın ve kız kaçırılmış ve şuanda DAİŞ!in elinde rehin tutulmaktadırlar, akıbetleri hakkında da her hangi bir bilgi edinmiş değiliz. Evrensel düşünceye sahip olan tüm insanlığın bu tür zihniyetlere karşı birlikte mücadele etmesi gerekir.

Omuzlar; Türkiye Anayasasını Nasıl Görüyorsunuz?

Dora; Türkiye’nin anayasasında şuanda yürürlükte olan anayasasına göre Anayasasının 10. Maddesine göre herkes kanun önünde eşittir. Fakat fiiliyatta baktığımızda biraz öncede zikrettiğimiz gibi ulus devlet paradigması doğrultusunda Cumhuriyet tarihi boyunca tekçi bir zihniyet, tek millet ve tek din üzerine kurgulanmış olan tekçilik üzerine oluşmuş ve homojen bir toplum yaratmaya asimilasyona dayalı bir politika uygulanmıştır. Şuan ki anayasamızın temelinde burada ki herkesin Türk olarak değerlendirdiği bir anayasa vardır. Anayasanın 66. Maddesine göre Türkiye Cumhuriyetine bağlı herkesin Türk olarak değerlendirildiği, bizce yeni bir anayasa yapılması gerekir. Herkesin işte bu benim anayasamdır diyebileceği bir anayasa olmalıdır. Etnik vurgulardan arınmış, 78 Milyonu kapsayacak yeni bir anayasa yapılması gerektiğine inanıyorum. Şuan anayasa bir cunta anayasasıdır. Sorunlarımızın bir çoğu da buradan kaynaklanmaktadır.

Omuzlar; Türkiye Bu Anayasa ile Türkiye Avrupa Kriterlerine Uyuyor mu?

Dora; Türkiye Avrupa konseyinin kurucu üyesidir, Avrupa insan Hakları sözleşmesini imzalamış olan bir ülkedir. Türkiye Avrupa birliğine girmek için müzakereleri devam eden bir ülkedir. Kopenhag kriterlerini kabul etmiştir. Türkiye bu çerçevede bugünkü anayasasıyla hem Avrupa birliğine giriş sürecini değerlendirdiğimizde tamamen ters düşen bir anayasaya sahiptir. Özgürlüklerin kısıtlanması değil özgürlüklerin genişletilmesi gerekir. Fakat son çıkarılan yasaların Avrupa kriterlerine ne kadar uzak olduğunu görüyoruz özellikle son çıkan yasalarda kuvvetli şüpheli yerine makul şüpheli gerekçeleri ile insanların özgürlüklerini kısıtlayan yasalara imza atılarak Türkiye’nin ne kadar geriye gittiğini ve Avrupa birliği kriterlerinden, hukukun üstünlüğünden ve imzalamış olduğu uluslar arası sözleşmeden ne kadar uzaklaştığını görebiliyoruz. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir biz Halkların Demokratik Partisi olarak özellikle terörle mücadele yasası olmak üzere ceza yasasında ki anti demokratik yasaların kaldırılmasını istiyoruz. Bu yasalarla Türkiye bir polis devletine gidiyor, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

Omuzlar; Özel okulların açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dora; Okulların özelleştirilmesi, neo liberal politikalar çerçevesinde eğitimde özelleştirilmeye çalışılıyor. Kapitalist sisteminde ve güdümünde yapılan bir politikadır, buda insanlarımız arasında eşitsizlikten, yoksulluktan ve öğrencilerimizin de orantısız ve eşitsiz bir şekilde yetişmelirnden başka bir şeye hizmet etmeyecektir onun için bir an önce devlet okullarının güçlendirilmesi ve eğitimin bir kamusal hizmet olarak parasız bir şekilde verilmesi gerekir.

Omuzlar; Kültürel ve Tarihi varlıkların halkların hizmetine açılması konusunda ne gibi çalışmalarınız olacak?

Dora; Mardin Kalesi çok önemli ve tarihi bir yer, 55 yıl öncesine kadar etkinlikler geleneksel etkinlikler yapılan bir yer iken daha sonra böyle kadim bir kente bir turizm kentinde, medeniyetlerin beşiği olan ve farklı kültürlerin, farklı dilleri olan bir şehrin kalesinin halklara kapalı olmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Daha önce radar gerekçeleri gösterilerek yasaklanmıştı, biz HDP olarak Mardin’e yakışır bir şekilde bir an önce gereken düzenlemeleri ve restorasyonları yapılarak Mardin kalesinin bir an önce kamuoyunun hizmetine sunulması gerektiğine inanıyoruz. Bölgemizde Mardin kalesi olmak üzere birçok zenginliğimiz var dara harabeleri var, bana göre Dünyanın en önemli antik kentlerinden birisi olmasına karşın hala Türkiye’de kaç kişi varlığından haberdar bu konuda kültür bakanlığına da soru önergesi verdik. Türkiye kendi tarihi zenginliklerine sahip çıkmamaktadır. HDP olarak bir an önce Mardin Kalesinin ve diğer antik şehirlerimizin halkların hizmetine sunulması için elimizden geleni yapacağız.
 
CEVAP YAZ - Onaylı Üyelik Gerektirir
isim:
konu:
cevap:
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım