HABERLER
Haber Arşivi
Ermenistan'dan Süryani Soykırımını Tanıma Kararı

Türkiyeli Süryanilerden IŞİD Protestosu

Avrupa Parlamentosundan Süryanilere Destek

Midyat'ta IŞİD Saldırıları Protesto Edildi

Süryani Aydınlarından Khabour Açıklaması

Koalisyon Güçlerine Süryanileri Koruyun Çağrısı

IŞİD Suriye'de Süryani Köylerine Saldırıyor

Süryani Komutan Son Yolculuğuna Uğurlandı

İlk Kez Süryanice Köy İsmi İade Edildi

Dünya Liderlerine Çanakkale'ye Gelmeyin Çağrısı

Maltepe Belediyesinden İlginç Kilise Çıkışı

Süryaniler Mimar Sinan Üniversitesi'ni İstiyor

İsveç'te Soykırım Protestoları

Seyfo'nun 100 Yılında Süryaniler Harekete Geçiyor

Süryani Katolik Toplumu Arazilerini İstiyor

geri | | ileri
 
 
/ MARDİN'E SÜRYANİ EŞBAŞKAN

Mardin'de, 30 Mart yerel seçimlerinde Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ü aday gösteren BDP'nin, resmiyette olmamasına rağmen fiiliyata hayata geçirmek istediği eş başkanlık için ise, Midyat'ta yaşayan ve Turabdin Süryani Akademik Birliği üyesi Februniye Akyol'u seçti.

BDP, daha önce Mardin'e Belediye Başkanı seçilmesi halinde Ahmet Türk'e resmiyette 'Başkan vekilliği fiiliyatta 'eş başkanlık' yapacak Hafize Aymelek adını açıkladı. Ancak, Aymelek'in Mardinli olmaması nedeniyle gelen tepkiler üzerine bu isimden vazgeçildi.. Mardin'de kadın eş başkan adayı arayan BDP bu görev için Midyat'ta yaşayan bir Süryani olan Februniye Akyol'u aday gösterdi.

BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "BDP'yi biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi.

Mardin bir dünya kenti

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "BDP'yi biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi.

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014 

 
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım