HABERLER
Haber Arşivi
Önyargıları kırmak için “YANYANA” geldiler.

Altı Kuşaktır Demir Dövüyorlar

Türkiye'de Kültürlerin Tanınma Deneyi

Tahsis Kararı İptal Mülkiyet Sorunu ise Devam

Syriacs want Confiscated Historical Monuments Back

Süryaniler El Konulan Mülklerini Geri İstiyor

Diyanet'e Mardin'de Kilise Piyangosu

Adıyaman Süryani Mezarlığına Saldırı

Süryani Aktivisitlerden Musul Açıklaması

Yüzyılın Dramı Sığınmacılar Fotoğraf Sergisi

Rupen Semerciyan Turnuvasında Süryani'ye Yer Yok

Basma Ustası Nasra Teyzenin Cenaze Töreni

Süryanilerin Basmacılık Sanatı Öksüz Kaldı

Süryanice'de Tutanaklara X Olarak Geçti

Hristiyanların Yüzde 65'i Ülkeyi Terk Etti

geri | | ileri
 
 
/ SÜRYANİLERİN GELENEKSEL ADIYAMAN BULUŞMASI
Avrupa'dan ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen Süryaniler, Adıyaman'da büyük ayinde önemli din adamlarının da katılımıyla bir araya geldi. Adıyaman'da yaşayan ve yıllar önce çeşitli nedenlerden dolayı ayrılan başta Almanya, İsviçre, Fransa, Amerika ve Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan yüzlerce Süryani, en büyük dini törenlerinden birini yerine getirmek için Adıyaman'da buluştu. 2000 yıl önce yaşayan, Hz. İsa'nın Mor Petrus ve Mor Paulus isimli 2 havarisinin adıyla anılan Adıyaman'daki Süryani kadim cemaatine ait Mor Petrus-Mor Paulus Kilise'sinde her yıl geleneksel olarak yapılan büyük ayin için Türkiye ve Avrupa'nın değişik kentlerinde yaşayan Süryaniler Adıyaman'a gelerek önce ayine katıldı.

Daha sonra da yıllardır görmedikleri ancak doğup büyüdükleri evleri ziyaret ederek geçmişi kısa bir süre de olsa yeniden yaşayarak çocuklarına eskiden nerelerde ve nasıl yaşadıklarını anlattı. Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi'nde büyük ayin için bir araya gelen Süryaniler yıllardır görmedikleri yakınları ve mahalle sakinleriyle sohbet edip, hasret giderdikten sonra Mardin' de bulunan Deyr ul Zaferan Manastırı'nda kalan Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Filüksinos Saliba Özmen'in yönettiği pazar ayininde barış, sevgi ve kardeşliğin adına dualar edip kilise korosu ile birlikte ilahiler okudu. Bu sene 8. sini düzenledikleri kilisenin kuruluş yıldönümü ayininde iyi dilekler adına mum yakmayı da ihmal etmedi.

Yıllar önce çeşitli nedenlerden dolayı Adıyaman'dan ayrılan ve uzun yıllar kapalı kalan Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi'nin bu yıl 8. sini düzenledikleri kuruluş ayininde gazetecilerin sorularını cevaplayan İstanbul, İzmir, Ankara ve Adıyaman Bölgesi Ruhani Reisi ve Patrik Vekili Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin; "Bu sene kilisenin 8. yıldönümü. 8 senedir kilise günü nedeniyle dünyanın bir çok yerinden Adıyaman'a tur düzenleniyor." dedi.

Çetin, "Amerika, Avrupa, İskandinavya, Arap ülkelerinden ve ülkemizin bir çok yerleşim bölgesinden bu günü kutlamak için Süryaniler Adıyaman'a geliyorlar. Mor Petrus ve Mor Paulus kilisesi günü nedeniyle bütün dostlar,tanıdıklar gelip bu şehirde bu bölgede dünyaya gelmiş büyümüş sonra dünyanın her tarafına dağılmış olan insanlar özlem gideriyor. İnsanlar yeniden buralara gelerek birbirleriyle kaynaşıyorlar, özlem gideriyorlar, doğmuş büyümüş oldukları yerleri görerek özlem gideriyorlar. Biz kilise olarak da bu yöreden de sorumluyuz. Bölgede açık kilisemiz sadece burası." diye konuştu.

Malatya, Urfa gibi yerlerde pek açık kiliselerinin olmadığını söyleyen Çetin, "Diyarbakır'da, Mardin'de Elazığ'da var ama diğer şehirlerimizde açık kilisemiz kalmadığı için Adıyaman'daki ayine çok katılım oluyor. Bizim amacımız da eski kutsal tarihi yerlerimizi yaşatmak, cemaatimiz imkan dahilinde katkıda bulunuyor. Ülkemizi çok seviyoruz. Amaç bu yöreyi kalkındırmak. İnsanları, turistleri çekmek. Çünkü ülkemizin birlik beraberliği büyümesi kalkınması ve güçlenmesi her şeyden önce geliyor. Süryaniler her zaman ülkemizde insanlarımızla iç içe olmuşuz. Yaptığımız tüm ayinlerde yaptığımız dualarda bu ülkede yaşayan tüm insanlar için, devlet büyüklerimiz için herkes için dünya barışı için dua ediyoruz. Son zamanlarda ülkemizde dinler arası medeniyetler arası çok güzel diyaloglar başlamıştır. Dileğimiz bu sevgi kardeşlik, birlik, beraberlik ve barış çemberinin günden güne büyümesi ülkemizi de aşması tüm dünyayı kapsamasıdır" dedi.

Rum Patriği'nin Türkler azınlıktır şeklindeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna ise Çetin; "Türkiye'mizin tarihi çok eskiye dayalıdır. Çok zengin bir tarihi var. Irkların, dinlerin, inançların ülkesidir. Asırlarca iç içe yaşamışlardır. Biz Süryani toplumu olarak geçmişte olsun Osmanlı döneminde olsun Cumhuriyet döneminde olsun her zaman ülkemizin devletimizin Devlet'imizin insanlarımızın yanında yer aldık almaya da devam edeceğiz. Din adamı olarak siyaset bizim çemberimizin dışındadır. Bizim siyasetimiz ülkemizin birlik beraberliği ülkemizin huzuru ve tüm dünyamızın huzuru için dua etmektir.

Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Filüksinos Saliba Özmen; "Bu sene 8. si düzenlenen büyük ayin için Adıyaman'dayım ve çok mutluyum. Tıpkı Mardin'da olduğu gibi son günlerde oldukça popüler olan Mardin gibi Adıyaman'da göze çarpıyor. Diller ve dinlerin kesiştiği barış ve hoşgörünün hüküm sürdüğü Mardinimizde olduğu gibi umarız Adıyaman'da da bu son senelerde güzel insanlarımız Adıyaman'da hemşehrilerimiz ve Süryani kardeşlerimiz bir araya gelip bu ayinlere katılarak Türkiye'deki özlemlerini gideriyor. Türkiye bizim anavatanımızdır ve bizim için çok önemli ve değerlidir. Dünya nın bütün her yerinde ki Süryaniler için Türkiye çok değerlidir. Mardin', Adıyaman'a ve Güneydoğu'nun çeşitli yerlerine gelip, buraları ziyaret ediyorlar, bu da bizleri mutlu ediyor. Süryaniler Dünya da ve Türkiye'de bıraktığı çok değerli çalışmaları vardı. Mistik olsun ruhsal olsun kültürel olsun. Özellikle yazıda harflerin Aramice den gelmesi hemen hemen bütün Segmatik dillerin bundan beslenmesi Süryanilerin ve Aramilerin bırakmış olduğu en büyük eserdir. Zaman zaman ayinlerimizi Süryanice ve Arapça da yapıyoruz. Bu da segmatik dillerin önemini gösteriyor. Ve bu değerleri Türkiye'de yaşatmak ve Süryanilerin burada olması hem bizim için hem Türkiye için büyük anlam taşıyor. Türkiye'de değerlerimiz kutsal mekanlarımız tarihi için Dünya medeniyetleri için çok önemlidir dolayısıyla Türkiye için de çok değerlidir. Buradan Türkiye'nin değerlerini birlik ve beraberliğini ve bütünlüğünü taşıma açısından Süryaniler önemli bir olgudur. Burada olmaktan çok mutluyuz. Adıyaman'da yavaş yavaş Mardin gibi dillerin dinlerin ve kardeşliğin pekiştiği bir ortam olur" şeklinde cevap verdi.


Güncelleme Tarihi: 3 Temmuz 2006


Haber ve Fotoğraf: Adıyaman Haber Sitesi

 
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım