HABERLER
Haber Arşivi
Süryanice Online Projesi Tanıtımı Yapıldı

Midyat'tan İsveç'e Belediye Başkanlığına

Çörekleri Birinci Oldu, Siparişlere Yetişemiyorlar

Uluslararası Gregory Abû’l-Farac Çalıştayı

Midyat'ta Süryaniler Terfi Ayini Yaptı

Londra'dan Mardin'e Bir Vefa Borcu Hikayesi

Önyargıları kırmak için “YANYANA” geldiler.

Altı Kuşaktır Demir Dövüyorlar

Türkiye'de Kültürlerin Tanınma Deneyi

Tahsis Kararı İptal Mülkiyet Sorunu ise Devam

Syriacs want Confiscated Historical Monuments Back

Süryaniler El Konulan Mülklerini Geri İstiyor

Diyanet'e Mardin'de Kilise Piyangosu

Adıyaman Süryani Mezarlığına Saldırı

Süryani Aktivisitlerden Musul Açıklaması

geri | | ileri
 
 
/ TÜRKİYE'NİN İLK SÜRYANİ MİLLETVEKİLİ
12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Mardin'de bir ilk yaşandı. Resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye'nin ilk Süryani Milletvekili, Mardin'den çıktı.

Kentte Süryani aday Erol Dora'nın yanı sıra DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ve KCK tutuklusu Gülser Yıldırım da meclise girme hakkı kazandı.

BDP seçim bürosunun önünde beklenen kalabalık, Bağımsız Aday Erol Dora'yı zılgıtlar eşliğinde karşıladı. Erol Dora'yı omuzlarda taşıyan kalabalık, daha sonra havai fişek gösterisi eşliğinde halay çekti.

Toplanan kalabalığa bir teşekkür konuşması yapan Erol Dora, "Kimse halkların iradesine ipotek koyamaz. Ana dilde eğitim bir haktır. İşte halk burada. Halkın iradesi sandıklara tecelli etmiştir. Ankara duysun, artık barış istiyoruz. Kanın dinmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız.

Bizler artık ne Kürt analarının, ne de Türk analarının ağlamasını istemiyoruz. Bizler halkların kardeşliğine inanıyoruz. Bana destek veren Kürt halkına, Arap halkına, Türk halkına, Süryani halkına, mhallemi halkına teşekkür ediyorum" dedi.

Yeni bir döneme girildiğini dikkat çeken Dora, "Artık halkların güneşi Mezopotamya'dan doğmuştur. Bu güneş artık batıya doğru yayılacaktır. Kimse halkaların iradesine ipotek koyamaz" diye konuştu.

Öte yandan, Mardin Cezaevi'nde tutuklu bulunan "KCK" tutuklusu Gülser Yıldırım ve Şırnak'tan aday gösterilen Selma Irmak da vekil oldu. Mardin'den Emek, Demokrasi ve Özgürlük  Platformu'nun adayı olarak seçimlere katılan Erol Dora 52.453 oyla Türkiye Büyük Millet Meclisine milletvekili olarak girmeyi başardı.  

Mezopotamya Kültür ve Dayanışma Derneğinin (MEZODER) kurucu üyelerinden olan sayın Erol Dora'yı TBMM'ye girmesinden dolayı kutluyor, kendisine bu zorlu görevde www.suryaniler.com sitesi adına başarılar diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2011

 
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım