HABERLER
Haber Arşivi
Önyargıları kırmak için “YANYANA” geldiler.

Altı Kuşaktır Demir Dövüyorlar

Türkiye'de Kültürlerin Tanınma Deneyi

Tahsis Kararı İptal Mülkiyet Sorunu ise Devam

Syriacs want Confiscated Historical Monuments Back

Süryaniler El Konulan Mülklerini Geri İstiyor

Diyanet'e Mardin'de Kilise Piyangosu

Adıyaman Süryani Mezarlığına Saldırı

Süryani Aktivisitlerden Musul Açıklaması

Yüzyılın Dramı Sığınmacılar Fotoğraf Sergisi

Rupen Semerciyan Turnuvasında Süryani'ye Yer Yok

Basma Ustası Nasra Teyzenin Cenaze Töreni

Süryanilerin Basmacılık Sanatı Öksüz Kaldı

Süryanice'de Tutanaklara X Olarak Geçti

Hristiyanların Yüzde 65'i Ülkeyi Terk Etti

geri | | ileri
 
 
/ MARDİN'DEKİ SÜRYANİLER DERGİ ÇIKARTTI
Mardin'de yaşayan Süryaniler, Kurkmo adında bir dergi çıkartmaya başladı. Oxford Üniversitesi mezunu Mor Filüksinos Saliba Özmen'in Deyrulzafaran manastırında göreve başlamasıyla hayata geçirilmesi düşünülen dergi, böylece insanların beğenisine sunulmuş oldu. Kurkmo; Mardin Süryani Ortodoks Metropolitliğinin dini, kültürel ve haber dergisi olarak yayın hayatına başlamış bulunmaktadır. Derginin ismi Kurkmo Süryanice bir kelime ve anlamı zafaran anlamına geliyor. Zafaran, manastıra adını veren ve sadece manastır çevresinde bulunan bir bitki türü.

Dergi her 4 ayda bir kez olmak üzere yılda 3 sayı yayınlanacak. Derginin editörlüğünü “Geçmişten Günümüze Süryaniler” kitabının yazarı Yakup Bilge yapıyor. Yakup Bilge, İsveç'te yaşarken manastıra ailesiyle birlikte geri dönen ve metropolitin danışmanlığına getirilen bir isim. Yakup Bilge, İsveç'te yaşarken Heto adında Süryani Edebiyat Dergisi çıkartıyordu.

Derginin sahibi ve genel yayın yönetmeni olarak Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti sayın Saliba Özmen, yazı işleri müdürü Yuhanın Akyüz ‘ün isimleri geçmektedir. Dergi yayın kurulu ise Tomas Işık, Aday Aydın ve Yakup Bilge isimlerinden oluşmakta.

Derginin Arka Kapağı
Dergi Türkçe ve Süryanice olarak 2 dilde hazırlanmıştır. Derginin ilk sayısında; Editör Notu, Metropolit ve Mardin Valisi sayın Temel Koçaklar'ın yazıları, Mardin'de yaşayan Süryanilerden Haberler, bazı Süryani din adamlarının hayatları, onlara ait şiirler ve Mardin Süryani Vakıf Başkanı Hanna Çilli ile yapılan bir röportaj yer alıyor. İçerik ve görüntü olarak doyurucu olan Kurkmo Dergisine, site ekibi olarak yayın hayatında başarılar diliyoruz.

Yılda 3 defa çıkması planlanan Kurkmo dergisine abone olmak istiyorsanız yıllık ücret olarak 50 YTL veya 25 Euro'yu Yapı Kredi Bankası Mardin Şubesi Hesap Sahibi : Yuhanın Akyüz Hesap no: 0066430 no'lu hesabına yatırmanız gerekmektedir. Parayı yatırdıktan sonra makbuzu ve ad, soyad ile adres bilgilerinizi +90 482 219 30 85 no'lu faksa veya e-maille kurkmo@deyrulzafaran.org adresine yollarsanız, çıkan sayılardan adresinize düzenli olarak dergi gönderilecektir.

Fax veya e-mail'de para yatırma makbuzun yanı sıra ad, soyadı, adres ve yaşanılan ülke gibi bilgilerin özellikle belirtilmesi gerekmektedir.

Haber ve Resimler: Renkler Solmasın Kültürler Kaybolmasın

Güncelleme Tarihi:30 Mayıs 2005

 
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım