mara

             
 
HABERLER
Haber Arşivi
Asur, Süryani ve Keldanilerden Ortak Platform

Ermenistan'dan Süryani Soykırımını Tanıma Kararı

Türkiyeli Süryanilerden IŞİD Protestosu

Avrupa Parlamentosundan Süryanilere Destek

Midyat'ta IŞİD Saldırıları Protesto Edildi

Süryani Aydınlarından Khabour Açıklaması

Koalisyon Güçlerine Süryanileri Koruyun Çağrısı

IŞİD Suriye'de Süryani Köylerine Saldırıyor

Süryani Komutan Son Yolculuğuna Uğurlandı

İlk Kez Süryanice Köy İsmi İade Edildi

Dünya Liderlerine Çanakkale'ye Gelmeyin Çağrısı

Maltepe Belediyesinden İlginç Kilise Çıkışı

Süryaniler Mimar Sinan Üniversitesi'ni İstiyor

İsveç'te Soykırım Protestoları

Seyfo'nun 100 Yılında Süryaniler Harekete Geçiyor

geri | | ileri
 
 
/ MARDİN'DEKİ SÜRYANİLER DERGİ ÇIKARTTI
Mardin'de yaşayan Süryaniler, Kurkmo adında bir dergi çıkartmaya başladı. Oxford Üniversitesi mezunu Mor Filüksinos Saliba Özmen'in Deyrulzafaran manastırında göreve başlamasıyla hayata geçirilmesi düşünülen dergi, böylece insanların beğenisine sunulmuş oldu. Kurkmo; Mardin Süryani Ortodoks Metropolitliğinin dini, kültürel ve haber dergisi olarak yayın hayatına başlamış bulunmaktadır. Derginin ismi Kurkmo Süryanice bir kelime ve anlamı zafaran anlamına geliyor. Zafaran, manastıra adını veren ve sadece manastır çevresinde bulunan bir bitki türü.

Dergi her 4 ayda bir kez olmak üzere yılda 3 sayı yayınlanacak. Derginin editörlüğünü “Geçmişten Günümüze Süryaniler” kitabının yazarı Yakup Bilge yapıyor. Yakup Bilge, İsveç'te yaşarken manastıra ailesiyle birlikte geri dönen ve metropolitin danışmanlığına getirilen bir isim. Yakup Bilge, İsveç'te yaşarken Heto adında Süryani Edebiyat Dergisi çıkartıyordu.

Derginin sahibi ve genel yayın yönetmeni olarak Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti sayın Saliba Özmen, yazı işleri müdürü Yuhanın Akyüz ‘ün isimleri geçmektedir. Dergi yayın kurulu ise Tomas Işık, Aday Aydın ve Yakup Bilge isimlerinden oluşmakta.

Derginin Arka Kapağı
Dergi Türkçe ve Süryanice olarak 2 dilde hazırlanmıştır. Derginin ilk sayısında; Editör Notu, Metropolit ve Mardin Valisi sayın Temel Koçaklar'ın yazıları, Mardin'de yaşayan Süryanilerden Haberler, bazı Süryani din adamlarının hayatları, onlara ait şiirler ve Mardin Süryani Vakıf Başkanı Hanna Çilli ile yapılan bir röportaj yer alıyor. İçerik ve görüntü olarak doyurucu olan Kurkmo Dergisine, site ekibi olarak yayın hayatında başarılar diliyoruz.

Yılda 3 defa çıkması planlanan Kurkmo dergisine abone olmak istiyorsanız yıllık ücret olarak 50 YTL veya 25 Euro'yu Yapı Kredi Bankası Mardin Şubesi Hesap Sahibi : Yuhanın Akyüz Hesap no: 0066430 no'lu hesabına yatırmanız gerekmektedir. Parayı yatırdıktan sonra makbuzu ve ad, soyad ile adres bilgilerinizi +90 482 219 30 85 no'lu faksa veya e-maille kurkmo@deyrulzafaran.org adresine yollarsanız, çıkan sayılardan adresinize düzenli olarak dergi gönderilecektir.

Fax veya e-mail'de para yatırma makbuzun yanı sıra ad, soyadı, adres ve yaşanılan ülke gibi bilgilerin özellikle belirtilmesi gerekmektedir.

Haber ve Resimler: Renkler Solmasın Kültürler Kaybolmasın

Güncelleme Tarihi:30 Mayıs 2005

 
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım